A Keresztelő Szent János templom XV. századi falképei
Tornay Krisztina
Ez a negyedik húsvét, amikor a szertartások alatt láthatják a hárskúti katolikus hívek a szentély falán nemrégen feltárt freskóciklust: a felső sorban Jézus születését és a Háromkirályok imádását, az alsó regiszterben pedig az utolsó vacsora, Jézus az Olajfák hegyén, majd az elfogatás és kihallgatás jelenetét. A Krasznahorkától nem messzire fekvő, magyar többségű falu középkori temploma a Bebekek kiterjedt birtokához tartozott és – hasonlóan más, fennhatóságuk alatt álló plébániához, pl. Pelsőc – gazdag adományban, támogatásban részesült magasrangú uraiktól. Az országbíró, horvát bán, erdélyi vajda, nádor, királynéi tárnok Bebekek kiterjedt családjában volt, aki Itáliában is járt, s a gömör-kishonti-tornai térségben több templom őrzi azokat a gyönyörű, a trecento világát felidéző képeket, amelyek a kortárs itáliai művészet mintájára, hatására készültek.
A Krisztus-ciklus elrendezése gondosan komponált egész: fent íves mezőben egy-egy ismert karácsonyi jelenet. A baloldali freskón Jézus születésének a nyugati egyházban szokatlan megközelítése: a fürösztés, háttérben egy hírt kapó pásztorral – középpontba állítja a megtestesült Igét, aki szembefordul a nézővel és érett szeretettel tekint ránk, jobbját áldásra- üdvözlésre emeli: de talán inkább önmagára mutat: Ő az, „aki leszállott a mennyből és emberré lett”. A kisgyermekként ábrázolt Krisztus a bizánci művészetben nem ritka: glóriájában ott a kereszt jele. Mellette jobbról a napkeleti bölcsek hódolatát látjuk a trónon ülő Istenanya és Fia előtt. Az átnyújtott ajándékon ott a szimbolikus, kereszttel díszített földgömb, s a Kisjézus – megint csak számunkra szokatlan módon - áldást adva nyúl érte.
A két képnek felel, azokat folytatja az alattuk elhelyezett két kompozíció, mindkettő két részre tagolódik: a felnőtt Jézus életének eseményei. A megtestesülés jelenete alatt az utolsó vacsora és a getszemáni kert tusakodása látható, a világ, „a királyok” hódolata alatt pedig az elárultatás és az ítélet jelenete. Vizuálisan szorosan kapcsolódnak egymáshoz, a szemlélő tekintete egyszerre fogja be őket: az utolsó vacsora termét díszítő vörös kárpitot érinti a hegyen térdelő Jézus lába. S nemcsak a szenvedéstörténet összetartozó jelenetei kapcsolódnak össze, hanem a fölöttük látható gyermekség-történeti eseményekkel is mély, szimbolikus összhang bontakozik ki.
A világra született Fiú az utolsó vacsorán éppúgy odaadja magát, ahogy a fenti képen a csecsemő Krisztus is magára mutat: „Ez az én testem, mely értetek adatik.” S az emberek, akik születésekor gondos szeretettel veszik körül, az Olajfák-hegyi jelenetben elhúzódva, fáradtan alszanak.
Az utolsó vacsorán rálátunk a fehér abrosszal leterített asztalra, rajta a kalács, kenyér, poharak, kések, tányérok, középen egy nagy tálban hal. Jézus mellére hajtja a fejét János: Jézus szeretettel átöleli, miközben ugyanúgy ránk néz, mint a fenti képen a Kisjézus. Arckifejezése derűs, szeretettel telt, s jobbjával az asztalon az odaadás gesztusát fejezi ki: vegyétek és egyétek! A tálban a hal – mint étel, táplálék és mint áldozat - ókeresztény korból eredő Krisztus-szimbólum. Az apostolok csoportja egymáshoz és Jézushoz húzódva, bensőséges körben ül az asztal körül, szelíd, megrendült tekintetük, áhítatos mozdulataik békességet, kiengesztelt, baráti összetartozást sugároznak. A vörös háttér melege öleli egybe őket, s Jézus alakja középen biztonságot, erőt, gyengéd szeretetet áraszt.
Mindezzel szorosan összekapcsolva és ellentétben állva a bensőséges összetartozás, közösség képe mellett az Olajfák-hegyi jelenet Jézus magányáról, küzdelméről szól. A különbség nagyon erős, nagyon fájdalmas: a sötét éjszakai háttér előtt Jézus vörösruhás alakja könyörögve nyúlik az ég felé, ahonnan egy felhőből megjelenik az Atya arca: a vele való személyes kapcsolat, Jézus szoros Atyához-tartozása fejeződik ki az ábrázolásban: az „Atya mindig velem van és nem hagy magamra”.
Fotók:
Tornay Krisztina, 2021., 2023.
Gótikus Út: https://gotickacesta.sk/hu/harskut-keresztelo-szent-janos-templom/
https://www.facebook.com/photo/?fbid=7004923282871663&set=pcb.2068113420215272