Vigilia a Duna-partin
Rowan Williams a hit és a művészet kapcsolatáról
Isten iránti érdeklődés a kultúrában
Nádas Péter: Tanítványai tanították
Elbűvölő a pápa az irodalomról szóló levelével, egyszerűen elbűvölő. Nincs rá más szavam. Váratlanul ért.
Urbán József SchP: „Atyám, Atyám, Izrael szekere és fogata!”
Illés köpenye és Elizeus
Jelenits Istvánnak
Lezárttá válik-e egy kapcsolat attól, hogy valamelyik szereplője meghal? Képtelen vagyok úgy gondolni, hogy igen. Nem tudok összefoglaló, lezáró, konkludáló összegzést írni, csak vallomást.
Andrea Riccardi: Szegények, marginálisok és a periféria
A szegények élnek az élet perifériáin. Jézus pedig bennük ismer magára, ahogyan soha senki másban. Rendkívüli dolog ez az evangéliumokban, figyelmet érdemel, és megalapozza az állandó kapcsolatot a keresztények és a periférián élők között. […]
Az egyházak és a háború
Regina Elsner: „A fronton nincsenek ateisták.” Petro Bokanov tábori lelkész e szavakkal érzékelteti, hogy milyen szerepet játszik a vallás az ukrajnai háborúban részt vevők életében. Mindegy, mennyire volt fontos korábban az egyes emberek és a társadalom számára – a háború olyan egzisztenciális kérdéseket vet fel, amelyekre sokszor a hagyományos vallási források alapján lehet választ találni.
Digitális iskola?
Az iskola mára, az informatika igazi forradalmát még figyelembe sem véve is három alapvető szempontból távolodott el drámai mértékben a valóságtól. Egyfelől konkrétan. Nem a valóságba vezeti be tanulóit, nem a természet, a társadalom, a személyes létezés problémáit, jelenségeit magyarázza a tudományok eszközrendszerével, hanem a tudományok felhalmozott tudását magyarázza, jó esetben illusztrációként használva ehhez a valóságot.............
"Imádkozz és kódolj! Ne egymás után, ne egymással szemben, hanem egyszerre."
Vannak, akik félnek, hogy ez egyféle digitális pap felé vezetne minket, hogy a kütyük és a tanuló algoritmusok kioltják belőlünk mindazt, ami emberi. Pedig pont ellenkező a célom: mindent, ami logikus, ami robotmunka, ami kiszámítható, azt csinálja meg az algoritmus. Vegyék csak el, amit el tudnak venni, hogy aztán mi, papok és hívek megtehessük azt, ami igazán emberi: kapcsolódhassunk egymáshoz és Istenhez!
Etela Farkašová: A csendről, a lassúságról és más értékekről
…a lassúság ma anakronizmust, vagyis nem megfelelő idő szerinti létezést jelent, s aki képes a lassúságra, az az ellenállásra is képes (a kor szellemével, kialakult értékskálájával, viselkedésmintáival, szokásaival szemben); a lassúság e filozófus szerint a szüntelen gyorsulástól való idegenkedésből akár lázadássá is kinőheti magát.
„Egy remekmű villámvillanás-időre megmutatja Isten köpenye szegélyét”
Somogyi Marcell beszélgetése Váli Dezsővel
Visszatalálni a lázas semmittevés ritmusához
2024. március 22-én Főiskolánk vendége lesz Visky András író, költő, dramaturg, akit március 15-én Kossuth-díjjal tüntettek ki.
Oldalunkon teljes terjedelmében közöljük a vele készült beszélgetést, mely a Vigilia 2023 decemberi számában jelent meg.