Elek László SJ: Imádkozz és kódolj!
A Szent József Hackathon jövője
2024 májusában már másodszor rendeztük meg a Szent József Hackathont, azaz a keresztény programozói hétvégét. Mintegy huszonöt programozó(féle) gyűlt össze, hogy egy hétvégén keresztül, csoportokba tömörülve kisebb-nagyobb fejlesztéseket hajtsanak végre. Dolgoztak kamerás gázóraleolvasón és fűtésvezérlésen, OSM alapú nyomtatható városi miserend-térképen, digitális cibórium-mérlegen és e-ink kijelzőjén, a miserend.hu új naptárszerű adatstruktúráján, a digitális direktórium adatbázisán, és a diatár fejlesztésén is. Ám ez csak egy hétvége volt, csak a kezdet.
Keresem én is a sokféle katolikus eszköz és alkalmazás jövőjét és a fejlesztésben betöltött szerepemet. Én is csak önkéntesen, szinte csak szabadidőmből adok. Mégis hogyan lehetne ezt a rengeteg önkéntes energiát, a felkínált adományokat jól hasznosítani? Hogyan lehetne önkéntes alapon érkező segítőkkel szakmailag professzionális munkát végezni?
A víziómban most egy kis csoport fogja össze az önkéntes szolgálatokat. Valami formai szerződés keretében egy-két ember tartja össze a pár tucat önkéntest. Egyikük vinné a kommunikációt, a lelkesítést, az összetartást. Másikuk pedig naprakészre fejlesztené a dokumentációkat, specifikációkat, a jól kiosztható aprómunkák listáját. Van-e, aki vállalná ezt? Úgy tűnik, hogy Szegeden tudok majd kínálni egy egyszobás, kétágyas lakást, amelyért csak rezsit kérnék, és heti hét óra önkéntességet a víziómban egy éven át. Érdekel?
Életünk minden területén ott vannak a kütyük, és miért ne lehetnének a segítségünkre? Hitéletünk nem válik el az életünk többi részétől. Itt is, ott is kütyükkel élünk. Miért ne használnák ezeket úgy, hogy segítsék az Istennel való kapcsolódásunkat? A Szentírás és sok ima és imaforma már elérhető digitálisan. De az igazi kapcsolódások érdekében szentmiséket, szentségimádásokat és közösségeket is kereshetünk az alkalmazásainkon keresztül. És ez még csak a kezdet: milyen jó lenne egy pontos öntanuló gyóntatáskereső, vagy az olvasmányok és prédikációk automata kivetítése a szentmiséken, esetleg a papok számára visszajelzést segítő emberséges felület, vagy akár – a hivatalosan “nem időszerű” – digitális misekönyv (ami nem a mobilon, hanem külön erre a célra szakosodott eszközön futna)!
Vannak, akik félnek, hogy ez egyféle digitális pap felé vezetne minket, hogy a kütyük és a tanuló algoritmusok kioltják belőlünk mindazt, ami emberi. Pedig pont ellenkező a célom: mindent, ami logikus, ami robotmunka, ami kiszámítható, azt csinálja meg az algoritmus. Vegyék csak el, amit el tudnak venni, hogy aztán mi, papok és hívek megtehessük azt, ami igazán emberi: kapcsolódhassunk egymáshoz és Istenhez!
Gyere te is segíteni a programozásban, hogy segíthessünk imádkozni. Ahogy mondja a Szent József Hackathon szlogenje: Imádkozz és kódolj! Ne egymás után, ne egymással szemben, hanem egyszerre. Isten dicsőségére, emberek szolgálatára.
(A teljes írás a Vigilia júliusi számában olvasható.)