Már több, mint hét éve annak, hogy egy az önismeret, önfegyelem, istenkapcsolat terén hatásos szemináriumi lelkigyakorlatot egy applikáció segítségével minden férfi számára elérhetővé tettek. Ez az Exodus.
Az applikáció alapjául szolgáló programot egy olyan pap dolgozta ki, aki, miután 2011-ben kinevezték egy amerikai szeminárium élére, rá kellett jöjjön, hogy mindaddig nem tudja hatékonyan felkészíteni küldetésükre a rábízott ifjú papnövendékeket, míg azok túl sok kötöttségben, függésben élnek. Ahhoz ugyanis, hogy azzá váljunk, akinek Isten hív és szán minket, szabadnak kell lennünk.
A Kivonulás könyvének szövege lett az egyik alappillére a folyamatnak. Ezt a szemináriumi elöljáró kiegészítette az általa nagyra tartott Sivatagi Atyák írásaival és aszketikus gyakorlataival (itt leginkább az önmegtagadás különböző formáira kell gondolni), s mivel személyes tapasztalata volt a testvéri közösség támogató, megtartó erejéről úgy döntött, hogy mindezt csoportban fogják kipróbálni.
Elsőként egy 5 fős csapattal próbálta ki a módszert. 90 nap elteltével valamennyi résztvevő arról számolt be, hogy az elvégzett gyakorlatok hatására élete pozitív irányba változott. Ezután az Exodus a szeminárium képzésének hivatalosan is része lett.
Az applikáció által mára már több, mint 50 000 férfi vett részt ezen a 90 napos “kivonuláson”.
A program épp annyira nehéz, mint amilyen egyszerű. Három fő eleme az imádság, a lemondás/önmegtagadás és a testvériség, vagyis nem, nem lehet egyedül csinálni.
Egyelőre magyarul még nem érhető el, de egy magyar nyelvű Szentírással és egy magyar testvériséggel így is végig tudjuk vinni.
Arról, hogy miben is áll ez a kihívás, illetve, hogy miért lett fontos és népszerű például a piarista diákok körében Morvai Gábor írt nekünk (ld. a fenti menüpontokat).
A Magyar Kurír múlt év eleji cikkében két korábbi Exodus résztvevővel beszélgettek.
Hogy miből is áll a kihívás?
Bár létezik a lelkigyakorlatnak női verziója (FIAT 90), az Exodus90 férfiaknak szól, ahol a részvétvevők vállalják, hogy 90 napon keresztül tartózkodnak az alkoholtól, édességektől-nassolástól, videojátékoktól, a szükségtelen telefon és internethasználattól. Szerdán és pénteken nem fogyasztanak húst, és a kihívás teljes ideje alatt tartják a napi háromszori étkezést. A kihívás része a mindennapos edzés és a napi min. fél óra ima is. A lelkigyakorlat legaszketikusabb része (főleg így télidőben), hogy kizárólag hideg vízzel lehet zuhanyozni.
A kihívás azonban a puszta aszkézisnél és önfejlesztésnél többről szól. A részvételhez szükség van ugyanis társakra, közösségre, akikkel hétről hétre találkoztok, megbeszélitek az elmúlt hét tapasztalatait. Ők azok, akikkel megoszthatod a nehézségeidet, akik megtartanak, amikor önmagadtól már lehet, hogy kiszállnál, és velük örülsz a kihívás végén. Ezek a találkozók sokszor egybekapcsolódhatnak egy közös szentmisével, vagy közös edzéssel is.
A kihívás szervesen kapcsolódik a nagyböjti készülethez, mivel a vége húsvét vasárnapra esik. Létezik a kihívásnak egy „könnyítettebb”, 40 napos formája is amely idén február 22-én fog indulni és ugyanúgy húsvét vasárnapig tart (bővebb információk itt).
Hogy miért is csinálja bárki ezt az őrültséget?
A kihívás célja, hogy figyelmünket önmagunkról a környezetünk felé irányítsa. Ha nem nyomkodjuk a telefonunkat utazás közben, észrevesszük a rászorulót, a másik embert. Ha nem töltök órákat közösségi oldalakon, értelmetlen oldalakat böngészve, hatékonyabban fogok élni és több időm jut a szeretteimre, barátaimra, Istenre.
90 nap hosszú idő. Negyed év. Ez az időtáv már elég ahhoz, hogy bizonyos tevékenységek rutinná váljanak: az edzés, az Istennel töltött imaidő, a mértékletes étkezés, az önfegyelem, a szeretteimmel töltött idő az értelmetlen netezés helyett és ki tudja, talán a hideg zuhany is…
Személy szerint én azért kezdtem el az Exodust, mert meg vagyok róla győződve, hogy a hitélet és a keresztény életvitel hosszú távon nem tartható megfelelő lelkierő és fegyelmezett életvitel nélkül. Azt éreztem, hogy az edzés – ima – böjt hármasa tud ebben nekem segíteni. Meglepődve tapasztaltam, hogy környezetemből, baráti társaságomból mennyien éreztek hasonlóan. Csodálattal láttam, hogy diákjaim, akik korábban egész hétvégéket töltöttek videojáték maratonokkal, most olvasnak, edzenek, közösen zenélnek az Exodus hatására. Egyik legmegdöbbentőbb élményem volt, amikor az iskolában egy 12.-es csapat megszólított, hogy ki tudnék-e nyitni nekik egy termet, ahol közösen tudnának imádkozni, mert most van az exodusos találkozójuk. Csodálatos volt ezt látni. Mintha mindenki vágyna arra, hogy felülemelkedjen az elkényelmesedésen, a rossz szokásain, számítógépfüggőségen, eltunyuláson. Lelkünk mélyén vágyunk rá, hogy produktív, fitt, testben és lélekben, spirituálisan egészséges emberek legyünk. Csodálattal nézzük a hajnalban már edző sportolóinkat, olvasunk az aszkétákról egy tál chips mellet, de a saját életünkön nehezebben változtatnunk, mivel nincs rá „apropó”, no meg egyedül nem is olyan egyszerű ez: az Exodus sokunknak egy ilyen apropó… Ahol társakkal szövetkezünk arra, hogy együtt legyőzzük önmagunkat, amely út során egymáshoz, Istenhez és a környezetünkben élőkhöz is közelebb kerülünk.
Ha megtetszett a kihívás, bővebb információt itt kaphat róla.
Te kivé fogsz válni, milyen férfi leszel húsvétra?
Fő pillérek
- Ima:
A lelki út egyik fő pillére a napi Istennek szentelt ima. Ennek formáját a közösség alkotja meg, ám fontos pillér a Szentírás olvasása. A résztvevők a 40 nap során Márk evangéliumát olvassák szakaszonként. Az elmélkedés, a csend és az egyéni imamódok mind-mind jó eszközök a belső formálódásra.
- Aszkézis
Nem fogsz tudni “igent" mondani Istennek, amíg nem tanulsz meg nemet mondani a világnak és a kényelemnek, amit kínál. Ebben segít az egyház egyik legősibb, már-már elfeledett hagyománya, az aszkézis, vagy más szóval: az önmegtagadás.
- Testvériség:
Hívj meg társakat, akikkel ezt az utat együtt járhatod: barátaidat, munkatársadat, testvéredet, vagy akár egy random személyt az egyházközségből. Találkozzatok hetente, osszátok meg tapasztalataitokat és járjátok együtt ezt a szent időt, támogassátok egymást!
Szabályok részletesen
Ezek a pillérek segítik bevezetni a résztvevőket egy felelős, értékkel teli és szabadabb életbe. A férficsoportok vállalják, hogy a szent negyven napban elköteleződnek az ima, az aszkézis és a testvériség gyakorlatai mellett.
Hogy melyek ezek a gyakorlatok?
- Ima
- Napi 1 óra (min. 20 perc) elcsendesedés, személyes ima
- A Kivonulás könyve, a Zsoltárok vagy Márk evangéliuma szakaszainak olvasása
Hogy miért?
Férfiként érdemes rácsodálkoznunk és példaként szemlélnünk Jézust mint férfit és mint vezetőt.
A rádbízottak között Te tudsz-e támasz lenni, irányt mutatni?
Lehet-e bízni a döntéseidben, amiket hozol?
Segíted-e szeretteidet eljutni oda, ahova az Úr hív Benneteket, még akkor is, ha ez sokszor nehéz?
Ezekre a kérdésekre lehetetlen igennel felelni egy mély, imában gyökerező istenkapcsolat nélkül.
Itt az ideje, hogy az ima elfoglalja az őt megillető helyet a napirendünkben, hogy ezáltal növekedjünk az Isten ismeretében és szeretetében.
A böjti idő alatt alakítsd ki a saját napi imaformádat! Törekedj arra, hogy naponta 1 óra szent időt tölts együtt az Úrral! Ha nem tudsz 1 teljes órát kiszakítani a napodból, imádkozz annyit, amennyit tudsz, de törekedj rá, hogy legalább 20 perc csendes imaidő legyen. A csenden túl segítő lehet a zsoltárokon, napi evangéliumon, vagy a Kivonulás könyvén való elmélkedés szakaszok szerint, melyekkel megvalósulhat az Istennel való párbeszéd.
- Aszkézis
- Napi 1 intenzív edzés
- Fürdés csak hideg vízben
- Napi maximum 3 étkezés
- Szerdán és pénteken húsmentes étkezés
- Tartózkodás az édességektől, üdítőktől és az alkoholtól
- Felesleges elektronikus eszközhasználat elhagyása
- TV és filmnézés csak közösségben
Hogy miért?
Az Exodus során adott gyakorlatok segítenek, hogy elszakadjunk a világ kényelmétől, komfortjától. Nemet mondunk hétköznapjaink kis dolgaira, megszokásaira, hogy ezáltal alkalmassá váljunk 'igent' mondani azokra a nagy dolgokra, amire Isten bennünket személyesen hív, mindenkit a maga élethelyzete szerint.
Az aszkézis nem arról szól, hogy bizonyítunk magunknak, másoknak, és legkevésbé sem arról szól, hogy Isten kegyelmét próbálnánk ezzel kierőszakolni. Bár ez megkülönbözteti az Exodust más lelkigyakorlatoktól, mégsem ez a lényeg. A cél valami sokkal nagyobb: alkalmassá válni a közösség és szerető jelenlét megélésére Istennel és a ránkbízottakkal (testvérként, férjként, kollégaként, stb.). Azok a férfiak, akik csak magányosan végeznek aszketikus gyakorlatokat, ima és testvéri közösség nélkül, bár kétségkívül csinálnak valamit, de nem az Exodust. Ennek a lelkigyakorlatnak a pillérei elengedhetetlenül egymáshoz kapcsolódnak.
- Testvériség
- 2-7 fős csoportokat kell alkotni és beosztani a kötéltársakat (párban)
- Heti 1 közös találkozó, megosztás (lehetőleg offline)
- Napi 1 rövid üzenet, életjel küldése a kötéltársadnak, az adott napi megélésekről
Hogy miért?
Jézus egész életét, a betlehemi jászoltól a Golgotáig, élő és szerető találkozások, közösségek szegélyezik.
A legtöbb férfi tobzódik haverokban, akikkel meg lehet nézni egy meccset, vagy meginni egy sört. Kevés férfinak vannak azonban igaz barátai, bajtársai. Olyanok, akik igazán mélyen ismerik őt, és akik előtt mer és tud őszinte és sebezhető lenni.
A lelkigyakorlat során 4-6 másik emberrel fogtok egy testvériséget alkotni. Hozzatok létre párokat, akik egymás ún. kötéltársai lesznek az út során. Ezek a párok napi kapcsolatban állnak, 1-1 rövid üzenetben beszámolnak egymásnak a nap végén a megéléseikről. A közösség hetente egyszer fog találkozni (személyesen vagy online), ahol lehetőség van megosztásra, megerősödésre, reflexióra. Látni fogod majd, hogy ez a testvériség nem hasonlítható más kiscsoporthoz vagy bibliakörhöz. Itt nem a tudás vagy ismeretszerzés a hangsúlyos, hanem az álarcoktól mentes és önazonos létezés öröme olyan társakkal az oldaladon, akikkel egy közös cél felé vágyakoztok és közösen vállvetve haladtok.
Húsvét után
- Ünneplünk
- Koccintunk
- Haladunk tovább az erények útján
Mit is jelent ez?
Húsvét vasárnapja nem a célvonal, hanem egy új kezdet.
A 40 napos meditatív gyakorlatok alkalmassá tesznek a húsvéti idő mély és örömteli megélésére.
Húsvét vasárnap kezdetét veszi egy új Exodus kihívás, amelyhez csatlakozva folytathatod a megkezdett utat a teljes belső szabadság és az igazi önmagad felé. Az egész naptári évet lefedő Exodus Évszakok (90 napos blokkok) egy gyakorlatias és hatékony utat kínálnak arra, hogy alkalmassá váljunk keresztény hivatásunk jobb, igazabb megélésére a ránkbízottak körében ne csak 3 hónap erejéig, hanem egész évben...
Az alábbi fejezetek mélyebb betekintést engednek a lelkigyakorlat főbb elemeibe, menetébe. Morvai Gábor fordítása segít abban, hogy eldöntsük, letöltjük-e az applikációt, és belevágunk-e a kihívásba.
Köszönjük Gábor munkáját!
Az Exodus honlapján minden információ megtalálható a letöltéshez.
Nézz a keresztre!
A kereszten a nagy Szabadító függ – az egyetlen, akinek hatalma van arra, hogy megszabadítson. Lehet, hogy nem tudod, de Isten még jobban vágyik a szabadságodra, mint te magad.
Az ember a Szentháromság képére és hasonlatosságára lett teremtve, amely szabad, egymásnak átadott személyek egysége. Ám amikor az önmagába fordulás és az önajándékozás választásával szembesült, az első ember önmagát választotta Isten helyett.
Az akkor éppen könnyebbnek tűnő utat választotta. Ezzel saját vesztébe rohant és a bűn rabszolgasága lett az eredménye. Ettől fogva senkinek nem volt lehetősége helyreállítani ezt a tönkrement kapcsolatot Istennel, vagy kiszabadítani magát a rabszolgaságból. Senkinek, mindaddig, amíg az abszolút szeretet és a kifürkészhetetlen irgalmasság cselekedetével Isten, akinek semmi hiánya sem volt és semmire sem volt szüksége, emberré nem vált, hogy megújítsa kapcsolatunkat vele, és kivezesse az embert a rabszolgaságból a szabadság életébe.
Nézz a keresztre!
És ezt mondta mindenkinek: „„Aki követni akar, tagadja meg magát, vegye fel keresztjét mindennap és úgy kövessen...” (Lk 9,23).
A kereszten olyasvalaki függ, aki nem csak átadta neked a szabadság útitervét és utána azt mondta, hogy „sok szerencsét”. Ezt az útitervet a földi életén keresztül modellezte – imával, aszkézissel és férfiközösséggel –, és most hozzád fordul, és szeretettel azt parancsolja: „Kövess engem” (Lk 5,27). Szóval ne félj! Noha az út nehéz, a szabadítódnak és vezetődnek megvan az az ereje, hogy ne csak elindítson, hanem el is vigyen egészen a célig.
Nézz a keresztre!
„A szűk kapun menjetek be! Tágas a kapu és széles az út, amely a romlásba visz – sokan bemennek rajta. Szűk a kapu és keskeny az út, amely az életre vezet – kevesen vannak, akik megtalálják.” (Mt 7,13-14)
Egy olyan világban, amely tele van kényelemmel és a könnyű utak ígéretével, a spirituális gyakorlat, amelybe belekezdesz, a nehéz és keskeny útra vezet. Célja, hogy segítsen követni Krisztust, és megvalósítani a szabadsághoz vezető útitervét a mindennapi életedben. De van benne egy csapda: ha csak a gyakorlatot követed, és nem Krisztus személyét, az nem lesz hasznodra! Azt látod majd, hogy ugyanazt az utat követed a pusztulás felé, amelyről azt hitted, hogy magad mögött hagyod.
Ne hagyd, hogy egy nagy vállalás izgalma felfújja egódat, és egy kifinomultabb úton vezessen a romlás felé!
Nézz újra a keresztre!
Krisztus arra hív benneteket, hogy vállaljátok a szabadság útitervét. Szeretettel megparancsolja neked, hogy vedd fel a keresztedet, és kövesd őt a szűk kapun, bármilyen nehéz vagy kényelmetlen is az. Tudja, hogy számodra, mint minden ember számára, ez a megtisztulás útja, amely az élethez vezet.
Ne ragadjon el a félelem! Fordítsd tekintetedet a keresztre!
A szabadsághoz vezető útiterv – az élethez vezető útiterv – itt áll előtted. Ez kétségtelenül nehéz út, és csak kevesen vállalják. Krisztus tudja ezt, de ő ismertette meg veletek. Választást állított eléd: szabadság vagy rabszolgaság; élet vagy halál.
Azzal, hogy ezt az utat választod, a szabadság útitervét választod. Az életet választod.
Most, és ettől a ponttól kezdve minden nap, nézz a keresztre! Jézus Krisztus, a nagy Szabadító él és jelen van, és készen áll arra, hogy a szabadság felé vezessen! Kövesd őt!
Isten hozott az Exodus 90-ben!
Nathaniel Binversie
Az Exodus 90 missziós vezetője és az Exodus 90 szerzője
Képzeld el, hogy minden előkészület nélkül elkezdesz egy három hónapos expedíciót a Himalájai Nagy Túraösvényen! Őrültségnek hangzik.
Te most egy lelki expedícióra készülsz: utazásra az izraelitákkal Egyiptomból, a pusztán keresztül az ígéret földje határáig. Ideje felkészülni!
Az alábbi lista felkészít a pusztán keresztül vezető utazásra.
Készülj el ezekkel az 1. nap előtt, és ellenőrizd a testvéreidet, hogy ők is ezt teszik-e!
A felkészülés megkezdésének ideális időpontja körülbelül három héttel a kezdő dátum előtt van, de ha a férfiközösség hatékonyan kommunikál és hatékonyan készül, sokkal kevesebb idő is elegendő lehet.
Lista a felkészüléshez
1. (A Férfiközösség vezetőjének)
Töltsd le a mobilalkalmazást, és szervezd meg a férfiközösséget!
a. Hozz létre egy bejelentkezési fiókot!
b. E-mail címük használatával hívd meg testvéreidet, hogy csatlakozzanak a férfiközösséghez az alkalmazásban!
c. Kérd meg testvéreidet, hogy úgy csatlakozzanak férfiközösségetekhez, hogy létrehozzák saját fiókjukat a meghívóban található hivatkozás alapján!
2. Tartsd meg az első előkészítő ülését a férfiközösségnek!
a. Állítsd be a kezdési dátumot!
b. Válassz egy heti találkozó időpontot, amely az egész férfiközösség
számára megfelelő!
3. Gondold át a „miért”-edet!
a. Olvasd el a „Mi a te miérted?” című részt az Exodus 90 útmutatójában
b. Kövesd az utasításokat a „Miért?” megírásához
4. Olvasd el az Exodus 90 útmutató következő szakaszait:
a. „Hűség az imához”
b. „Az aszkézis ajándéka”
c. „Férfiközösségre teremtve”
d. „Az Exodus férfi és asszony” (házas férfiaknak)
5. Beszélgess a házastársaddal! (házas férfiaknak)
6. Írd le a rendszeres intenzív edzés tervét!
7. Tartsd meg a második előkészítő férfiközösségi találkozót!
a. Válaszd ki a "kötéltársad" (ha többet szeretnél megtudni a kötéltárs kiválasztásáról, olvasd el az Exodus 90 útmutató „Férfiközösségre teremtve” részében a „Légy jól beállított kötéltárs” alszakaszt!
b. Beszéljétek meg feleségeitek reakcióit! (házas férfiaknak)
c. Válasszátok ki férfiközösség lelki vezetőjét! (Opcionális)
d. Válasszatok egy napot és időpontot a heti szentmisére a férfiközösség
számára! (Opcionális)
e. Válasszatok egy napot és időpontot a heti szent órára (szentségimádás)! (Opcionális)
Kezdd az Exodus 90-et tiszta szándékkal!
Miért jöttél erre a spirituális gyakorlatra?
Szinte minden férfi, aki eljön az Exodus 90-re, a szabadság új szintjére törekszik. Felismerik, hogy nem elég szabadok ahhoz, hogy szeressék és szolgálják családjukat és Istent úgy, ahogy kellene. De legyünk konkrétabbak. Milyen szempontból nem szabadok a férfiak?
Mi, férfiak, sokféle módon vagyunk rabszolgák függőségeink és kötődéseink miatt: sport, e-mail, mobil eszközök, munka, televízió, videók, videojátékok, étel, alkohol, koffein, dohányzás, pénz, tőzsdei kereskedés, hírek, házi feladat, nyilvános megjelenés, hatalom, kontroll, hobbik, szerencsejáték, anyagiasság, lustaság, aktivizmus és nárcizmus. Napjainkban a férfiak különösen a pornográfia és a maszturbáció rabszolgáivá váltak.
Szánj időt a lista áttekintésére! Ez egyáltalán nem teljes körű. Inkább arra szolgál, hogy segítsen átgondolni – és konkrétan megnevezni – függőségeidet és kötődéseidet. Légy őszinte azzal kapcsolatban, hogy mitől kell megszabadulnod! Légy őszinte magaddal, testvéreiddel és az Úrral! Ez az őszinteség létfontosságú lépés a szabadság felé.
A függőségek vagy kötődések megnevezése, amelyektől szabaddá akarsz válni, elegendő ahhoz, hogy elkezdhesd az Exodus 90-et, de ez nem lesz elég ahhoz, hogy elérd a 91. napot. Ehhez tudatosítanod kell még valami mást és valaki mást is. Pontosabban, meg kell nevezned valakit, akit szeretsz, akiért hajlandó vagy bármit megtenni, hogy szabaddá válj. A szeretet hatalmas. A szeretet a megszokottság határain túl is képes motiválni a férfit– akár a halálig is. Nézz a keresztre: a kereszt mindent elmond.
Legyünk gyakorlatiasak!
A “Miért?” megírása
A gyakorlat kilencven napja alatt és azon túl is vissza kell térned a leírt miérthez, ezért fontos, hogy vedd komolyan ennek megfogalmazását!
A leírt miértnek ezt a négy paramétert kell követnie:
1. Nevezz meg egy függőséget vagy kötődést amitől reméled, hogy szabaddá tudsz válni!
2. Nevezz meg (egy) személy(eke)t, akiket szeretsz, és akiknek szeretnél szabad lenni!
3. Magyarázd el, hogyan fog a szabadságod az általad megnevezettek szolgálatában állni!
4. Mondd el, hogy a vágyott szabadság hogyan segít abban, hogy megvalósítsd Isten tervét az életedre vonatkozóan!
Két példa az írott miértekre:
1. példa
„Szabad akarok lenni, hogy még inkább jelen lehessek az emberek számára.”
2. példa
„Meg akarom szakítani a mobilkészülékemhez való ragaszkodásomat a feleségem, a lányom és az újszülött gyermekem miatt, hogy szeretettel jelen lehessek számukra, ahogy az Úr megparancsolta, hogy férjként és apaként töltsem be a szerepemet.”
Az első példa nem felel meg az írott miért első három követelményének, a negyediknek pedig csak homályosan. A második példa viszont egy szilárd és konkrét miért, amelynek eléréséért küzdhet egy férfi.
Amikor elkezded meghatározni függőségedet vagy kötődéseidet, valószínűleg sok minden eszedbe fog jutni. A legtöbb férfi számára manapság ez a valóság. Tégy meg mindent, hogy csak egyre vagy legfeljebb kettőre szűkítsd le a választást! Ez segít abban, hogy arra összpontosíts, ami a legfontosabb a szabadságod szempontjából, és megóv attól, hogy túlterheld magad. A kiválasztás során szinte mindig az a legjobb, ha megnevezed a szabadságod legnagyobb és legkitartóbb akadályát. Ha van olyan szokásos bűn, amely súlyosnak tekinthető, ezt írd le a miértedben.
A miért írásakor vedd figyelembe Krisztus szavait:
„Aki ellenben az igazsághoz szabja tetteit, a világosságra megy, hadd derüljön fény a tetteire, amelyeket az Istenben vitt végbe.” (Jn 3,21).
Légy bátor és gyere a fényre! Egészen a fénybe. Írd meg a miértedet úgy, hogy az őszintég és a mások iránti szeretet vezéreljen!
Tekintsd át a fenti négy kritériumot, és szánj időt arra, hogy leírd a miértedet most, vagy a mai imaidődben. Ne feledd: Isten még jobban akarja a szabadságodat, mint te! Hallgass rá, miközben őszintén megírod a miértedet! Egy jól átgondolt miért megtérül majd számodra a pusztában.
Miután megírtad a miértedet, mentsd el egy olyan helyre, ahol elérhető. Írd be a telefonodba, vagy készíts róla képet, hogy a kilencven napos gyakorlat során magaddal vidd. Ez segíteni fog fenntartani a szükséges motivációt az 1. naptól a 90. napig.
Krisztus útiterve a szabadsághoz
Az Exodus 90 egy kilencven napos lelkigyakorlat férfiaknak, amely Krisztus szabadsághoz vezető útitervén alapul: ima, aszkézis és férfiközösség.
Az a célja, hogy szabaddá tegye a férfiakat, hogy szabadon szeressék és szolgálhassák családjukat és az egyházat, úgy, ahogy arra Isten hívta meg őket.
A Krisztus útitervéről szóló Exodus 90 terepkalauz következő részei kézzelfoghatóan elmagyarázzák az imát, az aszkézist, a férfiközösséget és más szükséges tudnivalókat. Ezeknek a részeknek az olvasása nem csak felkészít az elkövetkezendőkre, hanem azzal az igazsággal is felvértez, amire szükséged van ahhoz, hogy el tudd hárítani a Gonosz hazugságait és az általa támasztott kétségeket, miközben elkezded (és folytatod) ezt a gyakorlatot. Ne merészkedj felkészületlenül a pusztába! Olvasd el ezeket a részeket, mielőtt elkezded a lelkigyakorlatot, és győződj meg róla, hogy testvéreid is ezt teszik!
Hűség az imához
Miközben a pusztába merészkedsz, esélyes, hogy panaszkodni fogsz. Az izraelitákhoz hasonlóan te is kísértést fogsz érezni, hogy visszatérj Egyiptomba és azokhoz bűnökhöz, amelyeket magad mögött akartál hagyni (Kiv 32,1–6).
Állj szilárdan! Ahogy Szent Péter figyelmeztet minket: „…ellenségetek, az ördög, mint ordító oroszlán körüljár, keresve, kit nyeljen el.” (1Pét 5,8). De azt is megparancsolja nekünk, hogy álljunk ellen az ördögnek, maradjunk „szilárdak hitünkben”.
Maradjatok szilárdak abban a bizalomban, hogy Isten mindenhatósága és atyai szeretete oda vezet, ahova kell, függetlenül attól, hogy mennyire nehézzé válnak a dolgok!
A nagy kísértés, amellyel sok Exodus-t végző férfi szembesül az, hogy csökkentse a napi imát, vagy teljesen felhagyjon vele. A férfiak gyakran aggódnak amiatt, hogy mennyi időt töltenek családjuktól távol, amikor napi imát vállalnak. Mégis, szánj egy percet arra, hogy reflektálj saját magadra:
- Mennyi időt loptál el a családodtól az elmúlt kilencven napban azzal, hogy videojátékokat játszottál, tovább dolgoztál vagy a televízió képernyőjét bámultad?
- Mit állítasz azzal, ha kevésbé fontosnak tartod az Istennel töltött időt, mint a családoddal töltött időt?
Igen, a családdal töltött idő nagyon fontos és értékes. Az Exodus 90 célja, hogy segítsen megszabadulni a rabszolgaságtól, hogy ne rabolj el több időt a családodtól. Az Istennel töltött idő azonban nem „ellopott” idő. Az ima egy módja annak, hogy elismerd azt, aki minden idejét megadja neked. Igazságosság kérdése, hogy az időnk egy részét kizárólag neki kell visszaadnunk.
Napi szent óra
Hogyan fog kinézni a napi ima? E lelkigyakorlat során arra kapsz meghívást, hogy kötelezd el magad napi egy szent óra mellett. Ha nem tudsz egy teljes szent órát elvégezni egy adott napon, szánj rá annyit, amennyit csak tudsz. A húszperces néma szemlélődő ima megtartása a minimum gyakorlat azokon a napokon, amikor nem lehet a teljes szent órát kitölteni. Amikor a teljes szent órát tartod, ezen belül legalább 20 percet szánj csendes szemlélődő imára, Istennel való személyes beszélgetésben.
Ideális esetben a mindennapi szent órákat szentségimádással kell eltölteni az Eucharisztiában rejtőző Úrral – akár kiállított monstranciában, akár egy tabernákulum előtt. Ha egyik lehetőség sem áll rendelkezésre, akkor „menj be a szobádba, zárd be az ajtódat, és így imádkozz Atyádhoz, aki a rejtekben van; akkor Atyád, aki lát a rejtekben, megfizet majd neked.” (Mt 6,6).
A napi szent óra felépítéséről bővebben lásd az Útmutató „Hogyan imádkozzuk a szent órát” című részét!
Csendes szemlélődő ima
A csendes szemlélődő ima különbözik a szóbeli és fejben végzett imától, mivel továbbmegy a Krisztussal való egyesülés felé (lásd KEK 2708). „A szemlélődő ima Isten Igéjének meghallgatása ” (KEK 2716). Csendben és Urunkkal folytatott párbeszédben eltöltött idő. A szemlélődő ima „messze nem passzív”. Inkább „egy gyermek szeretetteljes ragaszkodása. Részvétel abban az »igen«-ben, amelyet a Fiú mond ki” (KEK 2716). A szóbeli ima „a kontemplatív ima kezdeti formája” (KEK 2704), de ezek mindegyike – mind a szemlélődő, mind a szóbeli ima – egyedi célt szolgál.
A szóbeli imát túl gyakran csak monológként gyakorolják: egy kérés Urunkhoz, amelyre nem várnak választ. Az elmélkedő ima, „az imádságos reflexió egy formája” (KEK 2708), akár a kontemplatív ima helyettesítőjévé is válhat, mintha az Istennel való beszélgetés csak a legszentebbeknek lenne fenntartva és nem a normális „mindennapi” keresztény embernek. Amikor minden szent órát szóbeli imával kezdesz, és az átmegy a meditatív imára, hagyj elég időt Istennek, hogy csendes párbeszédre vezessen önmagával. A csendes imádságnak ez az ideje lehetőséget ad Istennek, hogy szóljon hozzád, és lehetőséget ad neked arra, hogy
meghallgasd. Kontextust biztosít egy apához és fiához illő egészséges beszélgetéshez. Ebben a csendes imában „lehullanak álarcaink, és visszafordítjuk szívünket az Úrhoz, aki szeret minket, hogy átadjuk magunkat neki mint egy felajánlást, amelyet Ő megtisztít és átalakít” (KEK 2711).
Szabadságra vágysz? Szeretnéd, hogy megváltozzon az életed? Akkor légy elkötelezett a mindennapi őszinte és fenntartás nélküli, csendes imádságban, amely alatt kifejezheted szereteted az Úr iránt, és engedheted, hogy Ő szeressen téged. Egyedül ő tud elvezetni téged a szabadságra, amelyre teremtve lettél.
Ezek a gyakorlatok megkövetelik, hogy a mindennapi szent órából legalább húsz percet szentelj a szemlélődő imára. Ha egy adott napon csak húsz percet tudsz imádkozni (szemben a teljes szent órával), akkor e húsz percedet kifejezetten a megszakítás nélküli, csendes, szemlélődő imának kell szentelned, megfelelő helyen.
Az imában töltött idő döntő lesz. Ne hagyd magad félrevezetni, hogy azt gondold, nincs időd. „Az ember nem csak akkor kezdi el a szemlélődő imát, ha ideje engedi: szán időt az Úrra, azzal a szilárd elhatározással, hogy nem adja fel, bármilyen megpróbáltatásba és szárazságba esik is” (KEK 2710). Meg tudod csinálni. Isten megadja neked a kegyelmet, ha minden nap megjelensz az imán, és hajlandó vagy befogadni azt.
Egyelőre vegyél egy mély lélegzetet, és gondolkodj el Krisztusnak ezeken a kihívással teli szavain: „…hát nem tudtatok egy órát sem virrasztani velem? Virrasszatok és imádkozzatok, hogy kísértésbe ne essetek!” (Mt 26,40–41).
Imádság Élő Férfiközösségben
Az Exodust végző férfiak élő férfiközösséget alkotnak. Számíthatsz testvéreid imáira. Imádkozni fognak érted, és neked is naponta kell imádkoznod értük, név szerint. Sőt, világszerte több ezer Exodus Férfi imádkozik érted és az összes Exodust végző férfiért – azokért, akik jelenleg kivonulnak, és akik a 91. napon ajánlott formában élik tovább életüket. Ők a testvéreid. Ugyanazt a fárasztó, megtisztító kilencven napot bírták ki, mint amire most te is vállalkozol. Folyamatos imádságos élet, az aszkézis és a férfiközösség által folytatják „a hit jó harcát” (1Timótheus 6,12). Szóval légy bátor! Te és férfiközösséged messze nem vagytok egyedül ezen az úton!
Vannak férfiak, akiket miután megkezdték az Exodus 90-et, megkísérti a büszkeség.
Nem érdemelhetjük ki Isten kegyelmét azzal, hogy gyakoroljuk az aszkézist, ha tökéletesen végezzük a gyakorlatokat, sem pedig az aszketikus gyakorlatok kiegészítésével vagy módosításával, hogy az élményt kedvezőbbé vagy még nehezebbé tegyük. Az ilyen cselekedetek nincsenek összhangban a gyakorlat szellemével.
Ez a gyakorlat azért készült, hogy segítsen a férfiaknak megérteni, hogy fel kell adniuk a kontrollt, amihez ragaszkodnak. Vagy még inkább, az egyes gyakorlatok pontosan arra valók hogy mi, férfiak elfogadjuk a teljes önátadás szellemét, amelyre Isten hív minket.
Ehhez alázat kell.
Vannak férfiak, akik megtorpannak, mert félnek a kudarctól.
Ha Isten meghívott ide, akkor Isten megadja neked a kegyelmet, hogy el is végezd ezeket a gyakorlatokat, és nem kér többet tőled, mint amennyit vele együtt képes vagy megvalósítani. Itt az ideális alkalom, hogy többé ne a saját gyengeségeidre figyelj, hanem Isten erejére. Még a kudarctól való félelem is felhívás az önátadásra.
Add át a félelmedet Istennek ebben a kilencven napban!
Az aszkézis gyakorlása annyit tesz, mint megnyílni Isten kegyelmének az önmegtagadás cselekedetei által. Isten az aszkézis ajándékát adta nekünk, hogy még teljesebb módon egyesüljünk vele. Amikor aszkézist gyakorolunk, csak akkor tesszük ezt megszentelt módon, ha Istenre hagyatkozunk – aki elsőként adja meg nekünk a kegyelmet és a meghívást, hogy elinduljunk – nem önérvényesítésünk erejére vagy személyes teljesítményünkre számítunk.
Amikor rendszeres, fegyelmezett aszkézistől mentesen élünk, akkor tudatosan (vagy öntudatlanul) megfosztjuk magunkat és a körülöttünk lévőket attól a lehetőségtől, hogy megtapasztaljuk: Isten az anyagi javaknál összehasonlíthatatlanul tökéletesebben képes kielégíteni vágyainkat, és attól, hogy megtapasztaljuk gondviselő szeretetét, valamint attól, hogy egyesüljünk Jézus Krisztussal a kereszten. A fegyelmezett aszkézis gyakorlata nem olyasvalami, ami csak egy bűnbánati időszakra vagy csak kilencven napra vonatkozik. Az aszkézis a keresztény életforma szerves része.
Az imában valamit hozzáadunk a napunkhoz. Az aszkézisben megfosztjuk magunkat valamitől. Az aszkézis cselekedetei az engesztelés és a felajánlás formáiként egyaránt gyakorolhatók. A következő rész elmagyarázza, hogyan gyakorolhatod hatékonyan az engesztelést és a felajánlást Exodust végző férfiként.
Az aszkézis mint engesztelés
Mi az engesztelés? A engesztelés belső „megtérés önmagunkhoz, Istenhez és másokhoz” (KEK 1434). A engesztelés cselekedetei ennek a belső megtérésnek a külső jelei, amelyek kifejezik a bűnbánatot és az Isten iránti szeretetet.
„A szívbéli bűnbánat egész életünk radikális irányváltása, visszatérés, teljes szívünkből való megtérés Istenhez, a bűn megszüntetése, a gonosztól való elfordulás, az általunk elkövetett gonosz tetteink iránti undor” (KEK 1431). Az aszkézis engesztelésként való gyakorlása segít a mély megtérésben. Segíteni fog abban, hogy az általad keresett életet átirányítsd a bálványimádástól a Krisztussal való egység felé – a rabszolgaságból a szabadság felé.
A Szentírás számos példát tartalmaz arra, hogy az emberek bűnbánó cselekedeteket hajtanak végre, akár saját bűnös tetteik és tökéletlenségeik miatt (mint Dávid [2Sám 12,16–23] és Jób [42,6]), vagy mások bűnei miatt, ahogy Nehémiás tette Isten népe érdekében [Nehémiás 1,1–11]). Ezeken és más igeszakaszokon keresztül a Szentírás megmutatja nekünk, hogy a külső engesztelés cselekedetei a lelki élet szükséges részét képezik.
Belső megtérés nélkül azonban „az ilyen gyakorlatok meddőek és hamisak maradnak”. Ugyanakkor „a belső megtérés az engesztelés látható jeleiben, gesztusaiban és cselekedeteiben való kifejezést sürgeti” (KEK 1430). Belső megtérésre és külső engesztelési cselekedetekre egyaránt szükségünk van, ha el akarjuk érni a szabadságot és a szentséget. Így hív minket Isten: „Nos tehát – mondja az Úr –, térjetek hozzám teljes szívetekből, böjttel, sírással és jajgatással. Szaggassátok meg szíveteket, nem pedig ruhátokat…” (Joel 2,12–13).
Az ima, az aszkézis és a férfiközösség gyakorlatai arra szolgálnak, hogy segítsenek egyesíteni a belső megtérésedet és a külső engesztelés cselekedeteit, hogy keretet biztosítsanak a sikeredhez. Isten készteti szívünket a megtérésre. Az aszkézis gyakorlataira hív bennünket mint engesztelésre, és megadja nekünk azt a kegyelmet, hogy minden egyes gyakorlatot végigvigyünk, ha naponta úgy döntünk, hogy elfogadjuk szerető kegyelmét.
Az aszkézis mint felajánlás
A második áldás, mely az aszketikus cselekedetekből származik, az az értékük, hogy az Úrnak való felajánlássá válnak saját és szeretteink életszentségének növekedéséért. Az Egyház arra hív bennünket, hogy „vegyünk részt Krisztus imájából és áldozatából” (KEK 2205). A világ számos kényelmi vívmánya, bár önmagában jó, akadályozhat bennünket ennek a hívásnak a teljesítésében, mert elrabolja tőlünk az áldozat lehetőségét.
Gondoljunk a modern életmódunkra. Minden éjjel klimatizált otthonokban pihenünk. Minden reggel felkelünk egy kényelmes ágyból, veszünk egy forró zuhanyt, és kivesszük az ételt a hűtőszekrényünkből, hogy a könnyen elkészíthető reggelit élvezhessük. A legnehezebb, amit el kell szenvedni talán az, amikor megérkezünk a munkahelyünkre, és kénytelenek vagyunk 50 méteren át elviselni az időjárás viszontagságait, miközben az aszfaltozott parkolón át az autónktól az irodánk felé haladunk. Ennek ellenére panaszkodunk.
Legyünk őszinték. Mire panaszkodhatunk mi, nyugati világunkban élő modern férfiak? Mit is tudnánk felajánlani? Ha e kilencven napon belül képes vagy felismerni a szenvedés jelentőségét a lelki életben, akkor az aszkézis cselekedetei gyorsan nélkülözhetetlenek lesznek számodra mint belső életet élő keresztény férfi számára.
Minden egyes gyakorlat, amelyet az Exodus 90-ben felvállalsz, felajánlássá válik saját magad és családod számára. Nehéz lehet “nem”-et mondani az alkoholra, de ha úgy nézed, hogy a „nem” valójában egy csendes „igen”, azaz felajánlás az Úrnak, akkor gondolkodásmódod megváltozik. Ahelyett, hogy a „nem” bosszantana, hálássá válsz azért, hogy most van egy „igen”-ed – ez az ajándék, amely a feleségednek, gyermekeidnek, barátaidnak hasznára válhat –, amit felajánlhatsz az Úrnak. Ez azáltal jön létre, hogy egyesíted áldozatodat a keresztáldozattal, és imádságos lélekkel felajánlod az áldozatot az Úrnak egy konkrét szándékod érdekében.
Szent Pál ezt az igazságot mutatja be a kolosszeiekhez írt levelében: „Most pedig örömest szenvedek értetek, és kiegészítem testemben azt, ami hiányzik Krisztus szenvedéseiből, testének, az egyháznak javára…” (Kol 1,24). Amikor szenvedésünk egyesül Krisztus szenvedésével, „részt veszünk Jézus üdvözítő művében” (KEK 1521). A kereszt üdvösséget hoz.
Amint az Exodust végzed, részt vehetsz Krisztus szenvedésében azáltal, hogy örömmel egyesíted a mindennapi gyakorlatok kis szenvedéseit a kereszttel bizonyos emberek érdekében. Például:
Jézusom, felajánlom neked arra a vágyamra, hogy a mai mérkőzést megnézzem, kimondott „nem”-emet úgy, mint egy „igen”-t az egy, igaz Istennek. Kis szenvedésemet a kereszttel egyesítem feleségemért. Imádkozom, hogy jobban megismerje szeretetedet. Ámen.
Ezek az aszketikus gyakorlatok felvérteznek téged a szenvedéshez szükséges bölcsességgel, amelyre szükséged van ahhoz, hogy minden nap felajánld azokat az Atyának a kereszt áldozatával együtt. Akár kényelmes az életed, akár nem, a szenvedés (az ember bukásától fogva) az Atya megszentelő ajándéka. Ha visszaajándékozod az Úrnak saját szentségedért és azok szentségéért, akiket szeretsz, akkor ez egy megfelelően használt ajándék lesz.
Aszketikus gyakorlatok
Az Exodus 90 az aszketikus gyakorlatok konkrét listáját tartalmazza. A lista áttekintése során megfigyelheted, hogy a gyakorlatok a mindennapi élet legtöbb aspektusát érintik. Egyesek nagyon könnyűek lesznek számodra, mások pedig nagyobb kihívást jelentenek. Ha egyes gyakorlatok szükségtelennek tűnnek, mert nem küzdesz velük, akkor is mindenképpen vállald el, hogy megcsinálod. Ha némelyik túl nehéznek tűnik számodra, vállald el azokat is. Mindkét helyzetben az Úrnak vannak ajándékai, amelyeket szeretne adni neked. Elkötelezettséged, hogy követed őt e gyakorlatok útján, alkalmassá tesz arra, hogy be tudd fogadni ezen ajándékokat.
Az aszketikus gyakorlatok listája
● Végy rövid, hideg zuhanyokat.
● Végezz rendszeres, intenzív testmozgást.
● Aludd át az éjszakát (legalább hét óra ajánlott).
● Tartózkodj az alkoholtól.
● Kerüld a desszerteket és édességeket.
● Kerüld az étkezések közti nassolást.
● Kerüld a kólát és édes italokat (tej, feketekávé és fekete tea megengedett).
● Tartózkodj a televíziózástól, a filmektől vagy a televíziós sportoktól.
● Tartózkodj a videojátékoktól.
● Tartózkodj a nem alapvető anyagi szükségletek vásárlásától.
● Csak olyan zenét hallgass, amely Istenhez emeli a lelket.
● A számítógépet csak munkára, tanulmányokhoz vagy alapvető feladatokra (pl. számlák fizetésére) használd
● Csak alapvető kommunikációhoz használj mobileszközöket; zárd ki a nem alapvetően szükséges szöveges üzeneteket, alkalmazásokat és az internethasználatot.
● A szerda és a péntek legyen böjti nap. (Tartózkodj a hústól, és csak egy teljes étkezést egyél, valamint két kisebb étkezést, amelyek együtt nem egyenlőek egy teljes étkezéssel.)
Szinte minden Exodust végző férfi elismerte, hogy miután elolvasta ezt a listát, elgondolkodott azon, hogy hogyan módosítja majd. Át akarjuk venni az irányítást. De ha a kontroll alatt tartás korábban nem vezetett el a szabadsághoz, miből gondolod, hogy most segíteni fog?
Ne feledd, az Exodusban részt vevő férfiak, akik előtted jártak, imádkoznak érted!
Idézd fel a miértedet! Engedd el a kontroll iránti igényedet! Kövesd az Urat! Ő elegendő kegyelmet biztosít számodra ahhoz, hogy kivonulj Egyiptomból és szabadságra juss.
Ahogy egy férfi mondta az Exodus befejezése után: „Ha arra készülsz, hogy végigcsinálod az Exodus 90-et, akkor csináld végig az Exodus 90-et! Nincs „light” verzió. A fegyelem kulcsfontosságú része az a hajlandóság, hogy félretesszük a személyes preferenciákat, és alárendeljük magunkat valaminek, ami rajtunk kívül áll.
Ha úgy döntesz, hogy a hidegzuhany kivételével az összes gyakorlatot követed, akkor biztosan csinálsz valamit, de nem az Exodus 90-et. Ha úgy döntesz, hogy az összes aszketikus gyakorlatot felvállalod, de nem olvasod el az elmélkedéseket, akkor megint csak csinálsz valamit, de nem az Exodus 90-et.
Nem arról van szó, hogy az Exodus 90 a maga részleteiben az egyetlen lehetséges módja Krisztus követésének. Inkább arról van szó, hogy addig nem tanulod meg az igazi szabadságot, amíg nem vagy hajlandó olyan utat követni, amelyet nem te magad alkottál.
Ha készen állsz arra, hogy átadd az életedet Istennek, add át neki az egész életedet, és ne tartsd vissza egyetlen részét sem!
Persze körültekintésre mindig szükség van. Ha van valami az életedben, ami meggondolatlanná vagy felelőtlenné teszi egy-egy gyakorlat felvállalását, akkor ne vállald. Tájékoztasd a férfiközösséget azokról a gyakorlatokról, amelyeket nem tudsz végrehajtani, hogy ezt a kilencven napot a fényben élhesd, és a testvéreid felé minél inkább áttetsző legyél.
Krisztus egyszerűen ezt mondja nekünk: „Ha valaki utánam akar jönni, tagadja meg magát, vegye föl keresztjét minden nap, és kövessen engem. Mert aki meg akarja menteni életét, elveszíti azt; aki pedig elveszíti életét énértem, megmenti azt.” (Lk 9,23–24). Az aszkézis gyakorlata kihívást jelent. Ez egy áldozat. Ez egy kereszt. Vedd fel keresztedet, és egész életedet ajánld fel méltó áldozatul az Úrnak, semmit sem tartva vissza.
És még egyszer! Figyelj két gyakori kísértésre, amellyel a férfiak szembesülnek: a büszkeségre és a félelemre.
Ha küszködsz a büszkeséggel, és úgy gondolod, hogy saját akaraterőd erejével tökéletesen bírod ezt a kilencven napot, add fel az irányítást, és hagyd, hogy Isten vezessen! Ha félsz a kudarctól, és túl nagy súlyt helyezel arra, hogy mások mit fognak gondolni az eredményeidről, fordítsd el szemed önmagadtól, és engedd, hogy Isten vezessen! Egyedül Isten az, aki gondoskodik; Egyedül Isten a Szabadító. Van egy kemény és egyszerű tény: nem tudod szabaddá tenni magad. Helyezd magad teljesen Isten kezébe, és végezd el ezt az Exodust, közben meg fogod érteni Krisztus útitervét a szabadsághoz – ő elvezet téged a szabadságra, amelyre vágysz.
Vasárnapok és ünnepnapok
Vasárnap ünnepeljük az Úr napját.
A férfiközösség minden vasárnap könnyíthet egy gyakorlaton, hogy ez emlékeztessen az isteni és a mennyei dicsőségére. Minden ünnepnapon ugyanazt az elvet alkalmazzátok! (Javaslat: engedjetek meg magatoknak egy desszertet. Erősen ajánlott, hogy ne lazíts a technológiával kapcsolatos gyakorlatokon.) A testvéri egység és elszámoltathatóság fenntartása érdekében a közösség együtt válassza ki azt a gyakorlatot, amelyben könnyítést alkalmaztok.
Ha ünnepnap szerdára vagy péntekre esik, a böjt és a hústól való tartózkodás szabályai nem alkalmazandók. Ezen kívül a férfiközösség dönthet úgy, hogy könnyít még egy másik gyakorlaton is.
Férfiközösségre teremtve
A férfiközösség megélése
Az ember, aki Isten képmására és hasonlatosságára teremtetett, egységre van teremtve, mert maga Isten Szentháromság, vagyis személyek örökkévaló egysége. Keresztény emberként valami önmagunknál sokkal nagyobbhoz tartozunk: Krisztus testéhez. Valahogy elfelejtettük ezt a kultúránkban, és a férfiközösség áldását az önmagát megalkotó ember meséjére cseréltük.
Melyik ember visel egyedül háborút nagy sokaság ellen? Melyik hegymászó próbál meg feljutni a K2 csúcsára expedíciós csapat nélkül? Melyik olimpiai atléta áll a dobogón anélkül, hogy edzője vagy partnerei segítették volna az edzésben? Még egy sikeres üzletember (őszinte vagy sem) sem formálta meg agyagból a saját testét. Inkább csak úgy jutott fel a csúcsra, hogy mentoroktól tanult, és a boldogulást segítő partnerekre támaszkodott.
Minden férfi akkor tudja önmaga legjavát adni, ha olyan férfiak veszik körül, akik diadalhoz segítik. A készenléthez talán segít, ha mások szeme előtt vagyunk, de olyan férfiak aktív jelenléte, akikben megbízhatunk, abban segít, hogy kitartóak is legyünk és a helyes irányba haladjunk. Az igazi testvériség igazi sikerhez vezet.
Az Exodus 90 férfiközösségét éltetni, gyakorolni kell - ugyanolyan értelemben, mint az imát vagy az aszkézist. Az ima iránti ellenszenv vagy az aszketikus fegyelem iránti hajlandóság hiánya gyakran azt mutatja, hogy ezeken a területeken növekedni kell. Ugyanez igaz a férfiközösségre is.
Ha inkább nem szeretnél egy testvéri közösség tagja lenni, akkor talán elismered, hogy nem érted, mi az igazi testvériség. Ez ne okozzon szégyent, hiszen túl kevés férfinak volt életében része az igazi testvériség, férfiközösség ajándékában. Most itt a lehetőség, hogy ezen változtass.
Az elkötelezettség kulcsfontosságú
Azok a férfiak, akik nem voltak teljesen elkötelezve a férfiközösség felépítése mellett (vagy ami még rosszabb, nem voltak hajlandók részt venni a testvéri összejöveteleken), általában jelentős nehézségekkel szembesültek mind a Exodus kilencven napja alatt, mind azt követően. Sajnos túl gyakran visszatérnek azokhoz a dolgokhoz, amelyektől megszabadulni szerettek volna. Ez nem meglepetés. Azok a férfiak, akik a férfiközösség nélkül az Exodus 90 előtt egyfajta cselekvésmódot követtek, hasonló magatartásra számíthatnak, ha nem kötelezik el magukat a férfiközösség mellett az Exodus 90 alatt.
A jó hír az, hogy a megoldás egyszerű. Vállald el, hogy olyan életet élsz, amelyre az Úr minden embert teremtett; kötelezd el magad az élő férfiközösség mellett.
Az Exodust végző férfiak, akik arról beszélnek, hogy a pusztában töltött kilencven nap során milyen sikereket érhettek el, következetesen nagy elismeréssel beszélnek az út során felépített nagyszerű férfiközösségről. Sok Exodust végző férfi, jóval a lelkigyakorlat után, arról a sikerről beszél, amelyet továbbra is közösségben élnek meg a 91. napon.
Ezen túlmenően, a kivonuló férfiak, akik időt szakítottak a férfiközösségre, rendszeresen beszámolnak arról, hogyan váltak nagyobb áldássá a családjuk számára. Ez nem lehet meglepő. Istennek fontosak a családok. Az Ő útiterve, amelyet a szabadság elérése érdekében ad, nem akadályozza a család vagy a közösség működését, hanem még több kegyelemmel árasztja el azokat.
Milyen lesz a testvéri közösséged? Ez attól függ, hogy mennyit teszel bele. Ez nem azt jelenti, hogy neked kell a vezetőnek lenned, de azt igen, hogy nem csak egy kiruccanásra indulsz el.
Tedd bele a saját részed, hogy testvéri közösséged elkötelezett testvérek csapatává váljon!
Legyél erős kötéltárs!
„A lélek ugyan kész, de a test erőtlen.” (Mt 26,41)
Amint azt a veterán sziklamászók és hegymászók tudják, néhány, leginkább lélegzetelállító látvány csak úgy hozzáférhető, hogy köteleket, hevedereket, horgonyokat és kötéltársakat használunk.
A sziklamászó vagy hegymászó élete gyakran egy kötélen függ, amely teljes mértékben egy heveder vagy horgony teherbíró erejére támaszkodik, amelyet a mászó a felfele haladás vagy leszállás során állított ki. Szilárd, jól rögzített horgonyok nélkül sokféle mászás nem lenne megvalósítható.
„Szeretem a »horgony« kifejezést. A sziklamászás és hegymászás során az emberek élete a horgonytól függ. A sportmászásban a horgonyok egyszerűek és megbízhatóak, a sziklafalba előre rögzített csavarokkal bárki használhatja. De ezeknek az útvonalaknak a tetején a kilátás gyakran nem olyan értékelhető. A hagyományos mászásban, repülésben és hegymászásban az ember a saját maga által épített horgonyokra támaszkodik, legyen szó bütykökről, anyákról, hóról, fákról stb. Ha a horgony meghibásodik, a halál komoly eshetőség. Ezekben a veszélyes esetekben kiépíthetsz két vagy három plusz horgonyt a nagyobb biztonság érdekében. Megfelelő horgonyok nélkül őrültség mászni, különösen ha tudod, hogy hiányzik a készséged ahhoz, hogy nélkülük sikeresen felérj a csúcsra.” Logan Tuura Síhegymászó, Salt Lake City, Utah
MEGJEGYZÉS: A MAGYAR VÁLTOZATBAN AZ ANCHOR (SZÓ SZERINT HORGONY) HELYETT MI A „KÖTÉLTÁRS” KIFEJEZÉS HASZNÁLATÁT TALÁLTUK CÉLRAVEZETŐBBNEK, EGYÉRTELMŰBBNEK.
Egyedül nem tudunk feljutni a szabadság magaslataira – ezt többször is bebizonyítottuk magunknak és másoknak. Ez az igazság akkor lesz nyilvánvaló, amikor elkezded az Exodus 90-et. A testvéri közösségen belül minden férfinak össze kell állnia egy testvérrel. Ez a bizonyos testvér most a te kötéltársad, te pedig az övé.
Ha páratlan számban vagytok, legyen egy hármas csoport. Senki ne kísérelje meg ezt az emelkedést kötéltárs nélkül! "Mászni megfelelő horgonyok nélkül ostobaság..."
Testvéred kötéltársaként az iránta való elkötelezettséged magában foglalja a napi bejelentkezést is: egy egyszerű szöveges üzenet vagy rövid telefonhívás remekül működhet.
Az is feladatod, hogy imádkozz, bátoríts, ints, bocsánatot kérj tőle, és következetesen megbocsáss a kötéltárs-testvérnek a gyakorlat során. Ha a kötéltársad meginog (ha elkezd sportokat nézni, böngészni kezdi a közösségi médiát, vagy evésbe, ivásba menekül), segíts neki, hogy újra szilárdan meg tudjon állni! Ez nem csak az ő érdekében van, hanem saját magad miatt is.
Ha „te vagy az az ember” (vö. 2Sámuel 12,7), aki kihagyja gyakorlatokat, és elkezd bűnbe esni, azonnal hívd a testvéredet. Tudasd vele, hogy a kötéltársa meggyengült. Ez neked és testvérednek is javára szolgál. Sokkal jobb figyelmeztetni őt a meggyengült állapotodra, mint hagyni, hogy lássa, amint kötéltársa már nem tart.
Bármelyik testvért választod is kötéltársadnak a férfiközösségeden belül, kötelezd el magad mellette! Legyél stabil és megbízható kötéltárs! A magasságba vezető út kihívásokkal teli, de a tetején a kilátás lélegzetelállítóan szép. Segíts a testvérednek eljutni oda!
Most van itt az ideje az elköteleződésnek!
Akár te választottad a férfiakat a testvéri közösségedbe, akár nem, ne feledd: ezek a testvéreid. A férfiközösség minősége nagyrészt tőled függ. Vess egy pillantást azokra a férfiakra, akikkel együtt készülsz az exodusra! Méltóak arra, hogy megbecsüld őket, kihívást adj nekik és kitarts mellettük egészen az ígéret földjéig.
Emlékezzetek Krisztus szavaira: „Az az én parancsom, hogy szeressétek egymást, ahogy én szerettelek titeket.” (Jn 15,12). Bármennyire is vágysz a szabadságra, ne feledd, hogy ez a kilencven nap nem csak neked szól. A barátaidnak, a családodnak, az egyháznak és a testvéreidnek szól. Ne engedd, hogy az önző gondolatok akadályozzák azt a sikert, amelyet Isten adni akar neked. Légy kész arra, hogy áldozatot hozz férfiközösségedért, ahogyan Krisztus is áldozatot hozott érted! Ha így teszel, erőfeszítéseid a 91. napra olyanok lesznek, mint a víz a pusztában, és az élet forrása számodra és férfiközösséged számára. Köteleződj el egy teljesebb szabadság mellett magad miatt és testvéreid miatt! Köteleződj el a férfiközösség mellett!
Erősítsd meg Férfiközösségedet!
Íme három bevált ajánlás a férfiközösség erősítésére:
1. Tervezd be a férfiközösség heti szent óráját! A mindennapi szent óráidat egyedül is megteheted, de az Úr színe előtt testvéri közösségként való megjelenésnek titokzatos egyesítő hatása van, még akkor is, ha mindenki egyedül imádkozik. Érdemes betervezni hetente egy testvéri szent órát, még akkor is, ha nem mindenki tud minden héten részt venni rajta. Ha körülményeitek lehetővé teszik, hogy mint férfiközösség minden nap összegyűljetek közös szent órára, még jobb.
2. Menj el rendszeresen gyónni! A rendszeres gyónás néhány hetente (legalább havonta egyszer) nagyszerű módja annak, hogy megújítsd testvéri kapcsolataidat mind férfiközösségeddel, mind Krisztussal.
3. Minden héten vegyél részt egy plusz szentmisén! „Az Eucharisztia a „keresztény élet forrása és csúcsa”. Ha a kivonuló férfiak fel akarják fedezni az Eucharisztia valódi hatását életükben, akkor minden héten legalább még egy napon kötelezzék el magukat arra, hogy szentáldozáshoz járulnak. „Mert a Legszentebb Eucharisztiában jelen van az Egyház lelki javainak összessége, vagyis maga Krisztus” (KEK 1324). A múltbéli Exodus férfiközösségek úgy találták, hogy a heti extra misén való részvétel akkor működött a legjobban, ha következetesen a hét egy napját választották ki erre. Sok férfiközösség párosította a heti szentmisét a mise előtti vagy utáni testvéri szent órával.
90 nap
Mennyi időbe telik a szabadság visszaszerzése? Nyolc nap, harminc nap, kilencven nap, öt év? Amikor szabadságunk visszaszerzéséről van szó, többet kell tennünk annál, mint hogy sikeresen megugorjunk néhány akadályt egy bizonyos időn keresztül.
Válaszolnunk kell Isten kegyelmére, és újra felé kell irányítanunk életünket.
Gondolj egy férfira, aki alkoholizmussal küzd. Miután lemondott az alkoholról, és kilencven napon át hűségesen részt vett az Anonim Alkoholisták kilencven találkozóján, szabadon visszatérhet egy itallal telepakolt üres házba? Elég valószínűtlen. A felépüléshez és a szabadsághoz ennél többre van szükség.
Életünket újra Jézus Krisztus felé kell beirányoznunk, aki beteljesülésünk és szabadságunk forrása. Függetlenül attól, hogy mivel küzdesz, ez a 90 nap alkalmas arra, hogy az egészségtelen szokások megváltoztatásával átirányítsd az életed.
Kivel töltöd az idődet? Stressz esetén mihez kezdesz? Mit csinálsz, amikor unalom tör rád? Bármi is az, ami rabszolgává tesz bennünket, csak akkor jutunk el nagyobb szabadságra, ha megváltoztatjuk szívünket, elménket és általában véve az életünk mintázatát, és Krisztust helyezzük a középpontba.
A Your Brain on Porn című könyvében Gary Wilson professzor megjegyzi, hogy azok, akik megpróbálják „újraindítani”1 az agyukat, hogy megszabaduljanak a pornófüggőségüktől, megpróbálnak három hónapot kibírni anélkül, hogy pornográf képeket néznének.
A súlyos függőségi tünetekkel küzdő férfiaknak néha sokkal hosszabb időre van szükségük a szabadság eléréséhez. Nekik nem elég nyolc nap, nem elég harminc nap; kilencven nap egy nagyon erős kezdet, de még mindig nem elég az igazi és tartós szabadsághoz.
Reménykedj! Ez a kilencven nap lényegében egy útiterv a szabadsághoz, amely megadja neked az eszközöket, hogy újra átadd az életedet Istennek, és lehetővé tedd számára, hogy új irányt adjon neki.
Krisztus imádságról, aszkézisről és férfiközösségről szóló útiterve, amely az Exodus 90-ben hangsúlyozottan jelen van, alkalmassá tesz bennünket arra, hogy megkapjuk azokat a kegyelmeket, amelyek ahhoz szükségesek, hogy elnyerjük azt a szabadságot, amelyre Isten teremtett minket.
„Erre a szabadságra tett szabaddá minket Krisztus. Legyetek tehát állhatatosak, és ne vegyétek magatokra ismét a szolgaság igáját.” (Gal 5,1).
Ez alatt a kilencven nap alatt új módon találkozhatsz Urunkkal.
Megtanulod Krisztus útitervét a szabadsághoz.
És ha hagyod, hogy Isten kegyelme működjön, megtapasztalod, hogy életed iránya elmozdul afelé, ami a legfontosabb.
Ez a kilencven nap jelentőségteljes kezdetként szolgálhat életed hátralévő részére.
1 Angolban: reboot, a számítógép újraindításához hasonlóan, hogy újra helyesen álljon fel a rendszer (a fordító megjegyzése)
„Férfiak, szeressétek feleségeteket, ahogy Krisztus is szerette az egyházat és feláldozta magát érte…” (Ef 5,25).
A Krisztus felé fordulás, amit az Exodus 90 okoz, egy házas férfi számára szükségszerűen kihat a feleségére és gyermekeire is. Emiatt egy házas férfinak nemcsak önmagát, hanem családját - és legfőképpen feleségét - is fel kell készítenie ezekre a változásokra. Megfelelően időzített, jó kommunikációval és Isten kegyelmével ez a kilencven napos lelkigyakorlat nemcsak saját maga, hanem az egész család számára pozitív változásokat hozhat.
A felkészülés a megfelelő kommunikációval kezdődik. Ez azt jelenti, hogy megtalálod a megfelelő kommunikációs formát, és ráérzel az időzítésre. Ha az ebédlőasztalnál tájékoztatod először a feleséged arról, hogy szerdán nem eszel húst, miközben csodálatos sertéssültet és szalonnás krumplipürét készített neked, akkor az időzítésed nem mondható jónak.
A megfelelő kommunikáció elősegítése érdekében felsoroljuk azt az 5 lépést, ami szükséges a feleségeddel való kommunikációban még az Exodus 90 vállalkozásod 1. napja előtt.
A házastársaddal való megfelelő kommunikáció 5 lépése az 1. nap előtt
1. Ismerd el, és kérj bocsánatot a korábbi kudarcaidért!
Valljuk be: nem vagyunk tökéletesek, és rendszeresen kudarcot vallunk férfiként. Tudjuk, feleségünk látja, és gyermekeink is érzékelik - mégsem ismerjük el nyíltan. Szánj időt arra, hogy bevalld és feltárd, hogyan hagytad cserben a feleséged és a gyermekeid az elmúlt években. Ezután őszintén kérj bocsánatot tőlük. Ez jelentős gyógyuláshoz vezethet, és nagy mértékben megerősítheti házasságod és családod.
2. Oszd meg a miértedet!
Az őszinte bocsánatkérést gyakran akkor fogadják a legjobban, ha elhatározással és konkrét tervvel társul a jobbá váláshoz.
Ha imádságban megírtad a miértedet és az 1. nap közeledtével megvan az elhatározásod, akkor a terved rendben van. Ülj le a feleségeddel, és oszd meg vele, amit leírtál. Mondd el neki a családoddal kapcsolatos reményeidet és azt, hogy miként szeretnél jobb férjjé és apává válni. Legyél konkrét, amikor megfogalmazod, hogy miben szeretnél szabadabb lenni. Ne hagyd figyelmen kívül, ne becsüld alá annak a fontosságát, hogy megosztod a víziód részleteit a feleségeddel! Ez a beszélgetésetek döntő része.
3. Beszélj az Exodus 90 alapjairól!
Vezesd be feleséged a lelkigyakorlat praktikus részleteibe!
Mutasd meg neki a Bevezető azon szakaszát, amely az összes gyakorlatot meghatározza. Kérdezd meg tőle, hogy ezek közül valamelyik problémát jelent-e a család életében. Beszélj arról, hogy ezek hosszú távon milyen előnyöket jelenthetnek a család számára, utalva arra, hogy miért is végzed az Exodus 90-et.
Ügyelj arra, hogy figyelmesen hallgasd meg a feleséged, és ne becsüld le a gyakorlatoknak az otthoni élet ritmusára gyakorolt lehetséges hatásaival kapcsolatos aggodalmait. Gyorsan nyugtázd az esetlegesen felmerülő nehézségeket, és találjátok ki együtt a gyakorlatok szellemének megfelelő, ugyanakkor a feleséged számára is elfogadható megoldásokat.
Például sok család gyakran együtt néz televíziót, de az Exodus-t végző férfi arra lesz felszólítva, hogy hagyjon fel a tévézéssel, ami a családi tevékenység megzavarását jelentheti. Ilyen esetben a feleségeddel folytatott beszélgetésben vázolj fel lehetséges alternatívákat, például családi játékestet vagy családi kerékpározást. Nem kétséges, hogy a feleségednek lesz néhány jó ötlete. Lehet, hogy már régóta várta azt a szabad vasárnapot, amikor elmentek egy családi piknikre, csak azt tapasztalta, hogy a televíziós sportközvetítések folyamatosan megakadályozzák ezt. Ha a feleséged kevésbé jön tűzbe az Exodus 90-től, mint te, hagyd, hogy pár napig érlelődjön benne, és tűzz ki egy konkrét időpontot, hogy újra beszéljetek róla, amikor már készen áll. Ha ez a helyzet, akkor ezt feltétlenül még az 1. nap előttre időzítsd!
4. Támogasd a feleséged!
Egyes feleségeknek tetszik a gondolat, hogy férjük belevág az Exodus 90-be. Lehet, hogy a feleséged attól a naptól kezdve várta, hogy tegyél valamit a szellemi letargiáddal, amikor az esküvőtök helyszíne fölött bizonytalankodtál.
Másrészt viszont a feleségednek nehezebb lehet meglátni benne az értéket. Itt a férfi közösséged segíthet. Azok a feleségek, akik teljes mértékben támogatják férjük vállalását, hajlandók lehetnek megosztani lelkesedésüket és megértésüket más feleségekkel.
Hozzátok össze őket, hogy megvitathassák az aggályokat!
Imádkozz a férfiközösségedben lévő férfiakért, hogy mindegyiktek a legjobb utat válassza a saját családi keretében, és menet közben osszátok meg tapasztalataitokat egymással.
A kilencven nap alatt folyamatosan kommunikálj feleségeddel arról, hogy mit lát, a gyakorlatok hogyan befolyásolják a családi életet. Még akkor is, ha az elején nem lelkes, idővel megváltozhat a hozzáállása.
Sok feleség, aki kevésbé lelkes azzal kapcsolatban, hogy férje az Exodus 90-et csinálja, aggódik, hogy ez elveszi a férjét tőlük, a családjuktól. Ez nem baj: a gyakorlatok valóban elveszik a férjet a családjától, amikor imádkozik, testmozgást végez és heti férfiközösségi találkozóra jár. Ugyanakkor a gyakorlatok számos lehetőséget adnak a férfinak arra, hogy nagylelkűbben jelen legyen felesége és családja számára. Már nem nézi a munkahelyi e-mailjeit vagy a sporteredményeket, miközben gyermekeivel „játszik”. Nem vesztegeti el a feleségével kettesben tölthető időt arra, hogy a Netflix filmeit falja vagy videojátékokat játsszon.
Ez a jelenlét-ajándék, amely felszabadítja a férfit arra, hogy időt adjon feleségének és családjának, messze felülmúlja azt az időt, amelyet távol tölt tőlük. És amikor távol van, átirányítja életét Krisztus felé. Valószínűbb, hogy elérnek hozzá a szavak: „Ti férjek, szeressétek feleségeteket, ahogyan Krisztus is szerette az egyházat! Önmagát adta érte…” (Ef 5,25), és lehetőséget kap arra, hogy megélje őket.
5. Dönts!
Az Exodus 90 nem alkalmas minden férfi számára és nem is minden élethelyzetben. Összefoglalva: a döntés közted és Isten között kell megszülessen, az egész család szellemi jólétét szem előtt tartva.
A Szentírás egyértelművé teszi, hogy parancsot kaptál, add oda életed feleségedért és családodért! Meg kell különböztetni, hogy ez miként történjen. Ha úgy tűnik, hogy az Exodus 90 a legjobb módja a családod szolgálatának, dönts mellette bátran. Ha úgy látszik, hogy Isten valami másra (esetleg valami még nehezebbre) hív, akkor tedd azt.
A Törvény szelleme
Bár igaz, hogy a legjobb eredmény akkor jön, ha az Exodus 90 gyakorlatait pontosan követed, ahogy meg van adva, de házas férfiak esetében mindig a család érdekét kell elsődlegesnek tekinteni, és emiatt néhány kivétel is lehet az úton.
Íme két példa:
Házassági évfordulótok van. Ebben az esetben ünnepeld meg a házasság szentségének ajándékát. Menj, igyál egy pohár bort a feleségeddel, és élvezd a desszertet egy szép étteremben.
Feleséged azt akarja, hogy nézd meg vele a téli olimpiát (amelyet csak négyévente rendeznek), mivel egy fiatal szupersztár aranyért indul a női műkorcsolyában, és mondjuk alternatív javaslataid nem győzik meg. Ez egy jó alkalom arra, hogy feleséged mellett ülj, és osztozz Vele a lelkesedésében.
A gyakorlatok célja, hogy megtisztítsanak Téged, és előnyösek legyenek a feleséged számára. Bár okozhatnak némi kényelmetlenséget számára, de nem szabad, hogy boldogtalanná tegyék. Te választod ezt a lelkigyakorlatot, nem ő. Figyelj arra, hogyan hat rá ez a gyakorlat, és légy a reményének forrása, amire szüksége van az út során. Ugyanakkor tégy meg mindent annak érdekében, hogy tartsd magad a törvény szelleméhez, és légy nyitott az élet megosztásának új útjai iránt, amelyek összhangban tartanak a lelkigyakorlattal. Ha azt tapasztalod, hogy a feleséged és a családod érdekében sérül a lelkigyakorlat, akkor vesd fel közösségednek, és kérd ki a tanácsukat. A feleségedet és a családodat Te ismered a legjobban, de néha egy kis testvéri, harmadik fél által nyújtott segítség hozzájárulhat ahhoz, hogy az ember tisztábban lássa a dolgokat.
A feleséged nem az Exodus 90 kísérőd, és nem szabad őt arra kényszeríteni, hogy neki kelljen számonkérnie téged kötelezettség-vállalásaid betartása miatt. Jó, ha ezt már a kezdetektől fogva tudja. Ha a feleséged folyamatosan figyelmeztet, hogy hanyagolod a gyakorlatokat, akkor problémád van - a probléma a tiéd, nem az övé. Hozd fel ezt a közösségedben, és keresd meg ott a testvéri támogatást. Fontosabb, hogy szeresd a feleséged, mint a gyakorlatok teljesítése. Az 1. naptól a 91. napig figyelj a feleségeddel való kommunikációra, hogy egészséges módon tudjon szeretni és támogatni.
1. Kezdjetek imával!
Ezt az imát közösen mondjátok el minden találkozó elején! Ez az ima az összes Exodust végző férfit egyetlen közös és folyamatos imában egyesíti:
Nyitó ima
Az Atya és a Fiú és a Szentlélek nevében...
Mindenki:
Az Úr ezt mondta mindenkinek: “Aki követni akar, tagadja meg magát, vegye fel keresztjét mindennap és úgy kövessen. Mert aki életét meg akarja menteni, elveszíti. Aki meg elveszíti értem az életét, az megmenti. Mert mi haszna van belőle az embernek, ha megszerzi akár az egész világot is, de maga elpusztul vagy súlyos kárt szenved?” (Lk 9,23-25)
Felolvasó:
Uram Jézus, te azt parancsolod nekünk, hogy másokért élő férfiak legyünk. Azt parancsolod, hogy hagyjuk magunk mögött a régi utakat, tagadjuk meg az önző vágyakat, hogy örömmel vállaljuk a mindennapi nehézségeket, és életünket teljesen Hozzád igazítsuk. Segíts nekünk minden nap megtanulni, mit jelent életünket odaadni barátainkért egy fegyelmezett, imádságos és aszketikus élet révén, testvéri közösségben. Adj nekünk vágyat, hogy mindenben téged kövessünk; adj nekünk örömet a szenvedésben; és bátorságot, hogy másokat Hozzád vezessünk.
Mindenki:
Köszönöm, Uram Jézus, ennek a férfiközösségnek az ajándékát. Munkálkodj testvéreimen keresztül: adj nekem kihívásokat és bátoríts, hogy olyan férfivé váljak, mint amit parancsolsz is nekem: másokért élő férfivé.
Ámen.
Az Atya, a Fiú és a Szentlélek nevében. Ámen.
2. Helyzetjelentés
Minden férfi felkészül, hogy kilencven másodperces beszámolót adjon az elmúlt hét terepen szerzett tapasztalatairól. A beszámolónak röviden ki kell térnie a lelkigyakorlat mindhárom pillérére: az imádságra, az aszkézisre és a férfiközösségre. A nagyobb hiányosságokat meg kell vitatni, míg a kisebb hiányosságokat elég csak tudomásul venni. Végül hálát kell adni Istennek az elmúlt hét áldásaiért.
A férfiközösség vezetője a következőkért felelős:
- Hogy a férfiközösségben minden férfi megosztása legyen kielégítő, de nem túlzottan részletekbe menő.
- Hogy mindenki számoljon be az elmúlt hét áldásairól.
- Hogy a találkozó megtartsa sajátos jellegét, és ne menjen át egy csoportterápiás találkozásba.
- Hogy a férfiközösség az Exodus folyamán mindig Isten irgalmát tartsa figyelme középpontjában.
3. Napi iránymutatások
A férfiközösség vezetőjének ki kell választania egy útjelzőt a hét napi iránymutatásaiból, és megbeszélést kell vezetnie róla. A megbeszélésnek ki kell térnie arra, hogy a férfiak hogyan élik meg az útjelzőt, vagy hogyan küzdenek vele. Kitérhet arra is, hogy milyen változásokat kell végrehajtani az életben annak érdekében, hogy minden férfi jobban alkalmazza az útjelzőt. A férfiközösség vezetője minden héten megbízhat egy embert, hogy ő válassza ki az útjelzőt, amelyet a következő heti találkozón megvitatnak.
4. Egyéb dolgok
A találkozó végén a férfiközösség vezetője figyeljen a következőkre:
- Ügyeljen arra, hogy mindenki tudja a következő testvéri találkozó idejét és helyét.
- Készítsen terveket a férfiközösség kirándulásaival kapcsolatban, vagy megfelelően delegálja azokat másokra a férfiközösségben.
- Hozzon fel más férfiközösségi ügyeket, mint például a közös szentmisék vagy a szent órák megszervezése, a spirituális vezetővel való találkozások stb.
5. Záró ima
A találkozó Szent Mihály arkangyal imával zárul, melyben kérik a spirituális oltalmat a férfiközösség, minden Exodust végző férfi, a papok, családok részére, valamint az egyház megszentelődéséért.
Szent Mihály arkangyal ima
Az Atya és a Fiú és a Szentlélek nevében...
Szent Mihály arkangyal, védelmezz minket a küzdelemben! A Sátán gonosz kísértései ellen légy oltalmunk! Esedezve kérjük: parancsoljon nekik az Isten. Te pedig, mennyei seregek vezére, a Sátánt és a többi gonosz szellemet, kik a lelkek vesztére körüljárnak a világban, Isten erejével taszítsd vissza a kárhozat helyére. Ámen.
Az Atya, a Fiú és a Szentlélek nevében. Ámen.
Az imaóra az Isten számára fenntartott idő. Ez az Úr iránti bizalom ideje. Annak az ideje, hogy az Úr elé állj, és hagyd, hogy szeressen és vezessen. Az ideje annak, hogy engedd magad Krisztushoz idomulni.
5 perc - Nyitó ima: Ez a szóbeli imádság ideje az Úr előtt, dicsőítve Őt és kegyelmet kérve.
15 perc - Lelki olvasmány: Ez az Exodus 90 napi elmélkedéséből áll (Napi iránymutatás, Szentírás és elmélkedés)
20 perc - Csendes ima: Ezt az időt szánd az az Úrral való párbeszédre! Hozd elé mindazt, ami a fejedben és a szívedben van! Gyakran itt jönnek elő a napi elmélkedés kérdései. Őszintén oszd meg gondolataid és gondjaid az Úrral! Ezután jön a legfontosabb, adj lehetőséget az Úrnak, hogy válaszoljon, maradj csendben hogy meghalld!
15 perc - Közbenjárás: Imádkozz saját szabadulásodért, önátadásodért, családodért, közösségedért, az Egyházért és minden egyéb imaszándékodért!
5 perc - Hálaadás: Nagyon hálásnak kell lennünk minden napért. Isten ajándékainak és kegyelmeinek állhatatos elismerése nagyobb megbecsülés és öröm érzetét kelti a szívünkben. Imádkozz dicsérettel és hálaadással az Úr előtt!
Befejezésül kérd a Szűzanyát és a választott szentjeidet, hogy közbenjárjanak érted egész nap, ugyanúgy, ahogy megkéred testvéreidet, hogy imádkozzanak érted.
Az esti lelkiismeretvizsgálat egy módja annak, hogy áttekintsük aznapi cselekedeteinket, nyugtázzuk, hol reagáltunk Isten kegyelmére és hol döntöttünk másként.
Loyolai Szt. Ignác úgy gondolta, hogy az examen olyan ajándék, amelyet közvetlenül Istentől kapott, és Isten azt akarta, hogy a lehető legszélesebb körben ossza meg. Azon kevés imaszabályok egyike, amelyet Ignác a jezsuitáknak elrendelt, az volt, hogy naponta kétszer - délben és a nap végén - végezzék az exament. A jezsuiták és sok más keresztény a mai napig gyakorolják.
Az Exodus 90 során az exament minden nap végén el kell végezni. Az examen végzésének egyszerűsített formája:
- Összpontosíts Isten jelenlétére! Isten jóban, rosszban ott van Veled.
- Tekintsd át a nap kegyelmeit! Nézd végig lassan a napod, felismerve az Úrtól kapott sok áldást. (Láttad a napot ma? Ez áldás. Vettél levegőt ma? Ez áldás.)
- Ismerd el bűneidet és hibáidat! Nevezd meg azokat az időpontokat és helyeket, amikor nem fogadtad el azt a kegyelmet, amelyet az Úr adott. Itt fontos az alaposság.
- Hozz döntést és hívd az Urat! Határozd el, hogy másnap nem követed el újra ugyanazokat a bűnöket! Ezután könyörögj az Úrhoz a tökéletes bánatért és a kegyelemért, amire szükséged van, hogy teljes mértékben Érte élj, különösen azokban a pillanatokban, amikor tudod, hogy a leggyengébb vagy.
Töltsön el a remény és öröm! Az Úr örül a szabadság, a családod és a folyamatos megtérés iránti elkötelezettségednek. Jobban vágyik az életszentségedre, mint te magad. Békével térj nyugovóra, tudván, hogy Isten veled van!
Az Exodus 90 egy kilencven napos lelkigyakorlat imádságban, aszkézisben és férfiközösségben. A férfiközösségek öt-hét emberből állnak, és lehetőség szerint egy pap a lelkivezetőjük.
Minden Exodus 90 férfiközösségnek van egy vezetője. Ez a vezető gyakran a csoport hangadója. Általában ő az, aki az Exodus 90 ötletét hozta ebbe a férficsoportba. Más esetekben egy pap által kinevezett férfi vezeti a férfiközösséget.
Ettől függetlenül a vezető az, aki gördülékennyé teszi a találkozókat és tartja bennük a lelket, főleg, mikor a sivatagon át vezető út hosszú és egyre nagyobb kihívást jelent.
A lelkivezető célja annak biztosítása, hogy a csoportjukba tartozó férfiak kihívást jelentő és megtisztító, valamint lelkileg egészséges módon részesüljenek az ima, az aszkézis és a férfiközösség ajándékaiban. A lelkivezetőnek arra kell törekednie, hogy teljesítse ezt a célt azáltal, hogy a férfiközösség tagjait (főleg a vezetőt) saját belátása szerint irányítja.
Tisztázandó, hogy a lelkivezetés nem jelenti a személyes lelkivezetést az Exodus 90 férfiközösség minden tagjával, bár a férfiközösség vezetőjével folytatott rendszeres találkozók az egész csoportot segíthetik. A férfiközösség lelkivezetőjének szerepével kapcsolatban nincsenek további paraméterek. Lelkipásztori tapasztalatára kell hagyatkoznia, hogy a lelkivezetői szerep sikeresen valósuljon meg.
A kilencven napos lelkigyakorlat során a férfiak megtanulják, hogy a 91. nap nem a cél, hanem a startvonal. Ez azt jelenti, hogy a 91. napon a lelkipásztor megtalálta az embereit - olyan embereket, akik készek misszióba indulni érte és az egyházközségért.
Többször bebizonyosodott, hogy az Exodus 90 férfiközösségnek nyújtott lelkivezetői szolgálat a papok számára befektetés a plébánia jövőjébe. Segíts a férfiaknak, hogy szabaddá váljanak és készek lesznek segíteni a plébánia küldetésének előmozdításában.
Bevált gyakorlatok
Az alábbiakban három példát mutatunk be az Egyesült Államok papjainak bevált gyakorlataiból. Ezek segítenek felmérni, hogy mennyit kell áldozni arra, hogy képes légy a plébánia Exodus 90 férfiközösség lelkivezetőjévé válni.
1. Vegyél részt a lelkigyakorlaton a plébánia férfiaival! Ez magában foglalja az összes aszketikus gyakorlatot és a férfiközösségi találkozókon való részvételt hetente egyszer. Egy indiana-i pap nemrég azt mondta, hogy az Exodus 90 letörte a papok és a laikusok közötti korlátot, ellentétben más általa látott programmal. Ez az egység egy lelki apa és fiai között a bőséges gyógyulás, a fokozott bizalom és a felbecsülhetetlen értékű magok elültetésének kezdete. (A papok és a laikusok közötti megfelelő határokat továbbra is tiszteletben kell tartani, amennyiben a papok csatlakoznak a plébánia férfiaihoz ebben a lelkigyakorlatban).
2. Rendezz hetente lelki előadásokat embereid számára! Ha egy plébánián sok Exodus 90 férfiközösség van, amelyek egyszerre kezdik a lelkigyakorlatot, a pap találhat egy olyan kreatív módot, amely valamilyen mértékben szerepet játszhat az összes férfiközösség életében. Egy minnesotai lelkész felhívást intézett a plébániája férfi tagjaihoz, hogy vállalják az Exodus 90 kihívását, amelynek eredményeként öt férfiközösség jött létre. Annak érdekében, hogy mind az öt férfiközösséget kiszolgálja és támogassa a közös férfiközösséget, a lelkész időt szánt arra, hogy minden szombat reggel befektessen ezekbe az emberekbe. A férfiak reggelivel kezdték, hogy megtörjék a pénteki böjtöt. A lelkész ezután rövid lelki előadást tartott a férfiaknak kateketikai témában. Ezt követően a férfiközösségek különváltak a paptól és a másik négy férfiközösségtől, hogy megtartsák a saját heti találkozójukat.
3. Találkozz az Exodus 90 férfiközösséggel 30 percig minden második (vagy minden harmadik) héten! Ez azt jelentheti, hogy részt veszel a férfiközösség rendszeres heti találkozóján, vagy más időpontot szánsz a velük való találkozásra. Ez magában foglalhat egy közös szent órát, ahol gyónási lehetőség is van, szombat reggel túrát szervezhettek csoportként, hogy megbeszéljétek, hogy megy az Exodus, vagy találkozhattok egy férfiközösséggel, hogy megvitassátok a Exodus kihívásait és kegyelmeit, amit egy lelkiatya biztatása kísérhet.
Ez csak néhány példa. Sokkal több kreatív lehetőség van. Mivel minden egyházközség különbözik, a lelkivezető szerepének megtalálását a lelkipásztorra hagyták.
Isten nem arra hív minket, hogy átlagosak legyünk, hogy ellegyünk mint a befőtt, vagy hogy csak „megússzuk” és legyünk „rendben”. Isten nagynak szeretne látni minket!
Az Exodus 90 5. napjának elmélkedése így hangzik:
A férfiak akkor a legjobbak és legkiválóbbak, ha igazán „másokért élő férfiak”. Az Isten keze alatt formálódott, érett és önmagát is fejlesztő ember nagy erővel rendelkezik, amely a benne lévő új életből fakad. Ez a nagyság minden bizonnyal abban nyilvánul meg, hogy hajlandó másokat szolgálni, erejét mások érdekében használni, legyen az felesége, gyermekei, testvérei, szomszédai, egyháza vagy országa.
Az Exodus 90 felnyitotta a szemem: arra kell törekednem, hogy olyan ember legyek, akinek Isten akar engem látni. Az imaélet, az aszkézis és a férfiközösség segített eljutni erre.
Imádság - Amikor elindultam ezen az úton, napi harminc-hatvan perc ima ijesztő feladatnak tűnt. Gondolj bele: a harminc perc a napi teljes idő 1/48-a, vagyis nagyjából 2%. Keresztény emberként minden nap 2% -át biztosan oda tudjuk adni az Úrnak! Nem véletlen, hogy azokon a napokon, amikor az imádságra időt fordítok, és tudatos vagyok a lelki életemben, vagyok a legbékésebb és legboldogabb. Amikor lefoglal az életem, és kifogásokat keresek arra, hogy ne töltsek időt Istennel, nem meglepő, hogy ezek a napok több stresszel és szorongással telnek. Az Exodus 90 napi olvasmányai és elmélkedései arra szolgálnak, hogy minden reggel Istenre fókuszáljunk, és meghatározzuk a nap hátralévő részének normáját.
Aszkézis - Vicces, hogy mennyire aggódtam a világi örömökért és kényelemért az Exodus 90-es utazásom elején. Nincs sör? Nincs forró zuhany? Nem tudom megnézni a March Madness kosárlabda meccseit a tévében? Hogy bírom ki kilencven napig? Lassan rájövök, milyen gyengeelméjű voltam és milyen erős tudok lenni, amikor Istenre támaszkodom mint erőforrásomra. Az elszakadás a világ ezen dolgaitól óriásit segített a növekedésben. Valójában kényelmetlenséget okozott számomra, és ettől a kényelmetlenségtől képes lettem növekedni azzá, akivé Isten teremtett.
Férfiközösség - Soha nem gondoltam volna, hogy találok valaha egy olyan erős köteléket, mint ami az NFL öltözőben van..., amíg meg nem kezdtem az Exodus 90-et. Sehogy nem tudtam volna ezt egyedül teljesíteni. Testvéreim mellettem álltak, toltak, bátorítottak, küzdöttek velem és kilencven napig nap mint nap imádkoztak értem. Ez egy hatalmas, hatalmas dolog. A férfiaknak más férfiakra van szükségük, hogy magasabbra emeljék őket, mint amennyit egyedül el tudnak érni. A Példabeszédek 27,17 mondja a legjobban: „A vas élesíti a vasat, és az egyik férfi élesíti a másikat.”
Biztos vagyok benne, hogy ezek a kérdések eszedbe jutottak (mint ahogy nekem is): „Mi a célom a földön? Miért vagyok itt? Mit akar Isten, mit tegyek az életemmel?” Azt akarja, hogy nagyszerűek legyünk! Erős férfiak, akik harcolnak a Királyságért. A férfiaknak az Exodus 90-re van szükségük. Nekem az Exodus 90- re volt szükségem, és ez életem végéig jobb férfivá változtatott.
Joe Reitz
korábbi NFL támadó játékos
Hogyan készítsd fel fiadat az Exodus 90-re?
Az alábbiakban bemutatjuk az Exodus 90 előkészítését azoknak az apacsoportoknak, akik tizennyolc év alatti fiaikkal kezdik az Exodus 90-et. Ez a Bevezető kiegészítő szakasza, nem pedig annak helyettesítője. Az Exodus 90 megkezdése előtt fontos, hogy minden ember megértse, mibe kezd, és jó oka van rá. Nagyon ajánljuk, hogy az Exodus 90 megkezdése előtt minden férfi olvassa el a Bevezetőt, ne csak ezt a részt.
Lépések az indításhoz
1. Fontold meg imában!
Az Exodus 90 nem minden férfinak szól, különösen nem életük minden szakaszában. Kérdezd meg az Urat, hogy valóban az Exodus 90 révén hív-e téged nagyobb szabadságra!
2. Fontold meg a miértedet!
Ha ilyen nehéz dologra vállalkozol, fontos, hogy világosan megfogalmazd, miért teszed ezt. Olvasd el az Útmutató „Mi a te miérted?” című részét, és írd le a motiváló okot, amiért elkezded ezt a kilencven napos lelkigyakorlatot.
3. Beszélj a fiaddal!
Az őszinte, pozitív és motiváló beszélgetés kulcsfontosságú. Az Exodus 90-et soha nem szabad olyan nevelési eszközként használni, amit valakire a korábbi rossz döntései miatt kényszerítenek rá. Az ilyen indíték nagyobb valószínűséggel eredményez neheztelést, mint szabadságot. Krisztus és a szabadság felé vezető útiterve (ima, aszkézis és férfiközösség) a remény forrása. Kérdezd meg a fiadat, hogy milyen férfi szeretne lenni három hónap múlva, három év múlva, és azon a napon, amikor teljesen a hivatásának szenteli majd magát. Majd oszd meg vele, hogyan segítheti őt és téged is céljaitok elérésében, ha kilencven napig komoly szándékkal vállaljátok az imát, az aszkézist és a férfiközösséget.
4. Hozz létre egy férfiközösséget!
Abban az esetben, ha te vagy a kezdeményező, keress más férfiakat, akik egyidősek veled és a fiaddal, hogy együtt induljatok el ezen az úton. Körülbelül 5-7 felnőtt férfi és 5-7 fiatal férfi az ideális. De kevesebbel is meg lehet tenni. Nem tanácsos csak egy felnőtt férfival és egy fiatalemberrel elkezdeni.
5. Jelöld ki a kezdési dátumot!
Férfiközösségként döntsétek el, hogy mikor kezditek az Exodus 90-et. A legtöbb férfiközösség egy ünnepet (pl. Húsvét, Szent Mihály ünnepe, Karácsony) választ ki a befejezés dátumaként, és 91 nappal előtte határozza meg a kezdési dátumot. De elkezdhetitek és befejezhetitek bármikor máskor is.
6. Készülj fel!
A sikeres Exodus kulcsa a felkészülés. Ha eddig nem tették meg, kérj meg mindenkit, hogy olvassák el az Exodus 90 útmutatót. Add ki a feladatot, hogy minden résztvevő írja meg a saját miért-jét, majd tarts egy-két előkészítő találkozót a kezdő nap előtt. Válasszátok ki egymás „kötéltársát”, és döntsétek el, hogy mikor és hol fogjátok tartani a heti férfiközösségi összejöveteleket. Mindezekről a témákról bővebben az Exodus 90 útmutatójában olvashattok.
7. Kezdjétek el!
Ez a kilencven nap nem lesz könnyű. Sok hullámvölgy lesz a kilencven nap során. Minden nap add át az Úrnak a kényelem, könnyedség és irányítás utáni vágyadat. Erősítsd az örömet és a reményt a férfiközösségedben levő férfiak között. Aztán figyeld, amint Ő, a nagy szabadító elvezet téged, a fiadat és a férfiközösséget egy nagyobb szabadság felé.
Böjt és önmegtartóztatás 18 év alatti férfiak számára
A törvény szellemével összhangban, és elismerve az Exodus 90 lelkigyakorlatban megkövetelt minimális önmegtartóztatást és böjtöt, a 14-18 éves, jó egészségű fiatal férfiaknak meg kell fontolniuk, hogy képesek-e részt venni az önmegtartóztatás és a böjt étkezéssel kapcsolatos gyakorlataiban. Mielőtt elkezdenék a böjtöt, a 18 éven aluliak imában kérdezzék meg az Urat, hogy hívja-e őket e gyakorlatok vállalására, bizonyosodj meg afelől, hogy jó egészségi állapotban vannak-e, és van-e mellettük egy megbízható felnőtt kísérő.
Egyetlen fiatal férfit sem szabad rákényszeríteni vagy nyomást gyakorolni rá annak érdekében, hogy vállalja az étkezéssel kapcsolatos önmegtartóztatást és böjtöt. A fiatal férfiakat tájékoztatni kell és iránymutatást adni nekik, majd lehetőséget adni arra, hogy ők maguk hozzanak döntést.
Kivételek
Mindazoknak, akik fizikailag nem képesek egy adott gyakorlat elvégzésére, nem kell más gyakorlatot választaniuk helyette. Inkább fokozniuk kell erőfeszítéseiket, hogy nagyobb következetességgel és szeretettel éljék meg azokat a gyakorlatokat, amelyekre képesek.
A sportszezon kellős közepén járó fiatal férfiak, vagy azok, akik megerőltető fizikai munkát végeznek, kérjenek tanácsot, hogy meggondoltan tudják kiválasztani a nekik megfelelő önmegtartóztatást és böjtöt.
Heti Találkozók
Megfelelő térre és útmutatásra van szükség ahhoz, hogy a fiatal férfiak egészséges testvéri közösséget alkothassanak. Adj nekik teret és útmutatást az egymással való kapcsolatteremtésre, megosztásra és arra, hogyan adjanak egymásnak kihívásokat.
A fiatal férfiak és az idősebb férfiak testvéri találkozója minden héten közösen kezdődik. Ez a találkozó első lépésével kezdődik, a Heti Találkozói Kalauzban található nyitó imával. A nyitó ima után és a második lépés (a helyzetjelentés) előtt szánj 1-3 percet arra, hogy egy valaki felidézze az Exodus 90 egy releváns témáját (pl. Miért jöttél az Exodusba? Miért szükséges az Istennek való önátadás? Miért kell becsekkolnom a kötéltársamnál?).
Ha a fiatal férfiak számára van olyan tér, ahol szabad sebezhetőnek lenni, és érzik, hogy tiszteletben tartják őket, amikor megosztják küzdelmeiket a testvéri találkozón, könnyebben fognak majd megosztani saját igyekezetükről, amint próbálnak szabaddá válni ezektől. Ha már könnyebben megy nekik, hogy ilyen dolgokról beszélnek kortársaikkal, nagyobb valószínűséggel osztják meg majd a küzdelmeiket az apjukkal, ha még nem tették meg.
A fiatal férfiaknak nehéz elkerülni azt a buktatót, amelyet nem látnak. Fontos, hogy megfelelő útmutatást kapjanak. A lehetséges csapdákra, mint a büszkeség (amikor azt gondoljuk, hogy kiérdemelhetjük Isten kegyelmét vagy saját erőből elérhetjük a szabadságot), valamint a félelem (kétség vagy kétségbeesés, hogy elbukunk a gyakorlatban, vagy soha nem leszünk szabadok) mind rá kell mutatni és el kell magyarázni nekik. Segíts a fiataloknak megérteni, hogyan jelenhetnek meg ezek a különböző buktatók az út során, hogy láthassák őket, és rámutathassanak ezekre egymásnál, amikor előkerülnek.
Légy ott a fiatalok mellett mint vezető, de tekintsétek magatokat olyan testvéreknek, akik együtt mennek ebbe a szellemi pusztaságba.
Kommunikálj a családoddal!
Erényes dolog csendesen elvégezni ezt a kilencven napot, és lehetőleg nem tudatni másokkal, hogy böjtölsz és naponta imádkozol. Egy férfi életmódjának változása azonban elkerülhetetlenül hatással lesz a körülötte élőkre. Ezért fontos, hogy az Exodus 90 indítása előtt a környezetedben élőkkel való kommunikációt tedd a legfontosabb prioritássá, különösen azokkal, akikkel együtt élsz, hogy ők is tudják, mire számíthatnak.