Szimbolikus szempontból a Szent Kapu különleges jelentőséggel bír: ez a jubileumi év legerősebb jele, hiszen a zarándokok végső célja, hogy áthaladjanak rajta. A pápa által történő ajtónyitás jelenti a Szentév hivatalos kezdetét. Eredetileg csak egy kapu nyílt meg a Lateráni Szent János-bazilikában, amely a római püspök székesegyháza. Később, hogy minél több zarándok vehessen részt a jubileumi élményben, a többi római bazilika is megnyitotta a saját szent kapuját.
A Szent Kapu küszöbének átlépése a zarándokot Szent János evangéliumának 10. fejezetéből vett szakaszra emlékezteti: „Én vagyok az ajtó. Ha valaki rajtam át megy be, megmenekül. Szabadon ki-be jár, és legelőre talál.”. A Szent Kapun való áthaladás kifejezi azt a döntést, hogy Jézust, a Jó Pásztort követjük, ő vezessen minket. Az ajtó egy átjáró, amely a zarándokot a templom belsejébe vezeti. A keresztény közösség számára a templom nemcsak egy szent hely, amelyet tisztelettel, megfelelő viselkedéssel és öltözködési szabályokkal kell megközelíteni, hanem a közösség szimbóluma, amely minden hívőt Krisztushoz köt: a találkozás és a párbeszéd, a kiengesztelődés és a béke helye, amely minden zarándokot vár. A templom lényegében a hívek közösségének helye.
Rómában ez a tapasztalat kiemelt jelentőséget kap, mivel az Örök Város és Szent Péter és Pál apostolok között különleges kapcsolat áll fenn. Ők alapították Rómában a keresztény közösséget, és tanításuk és példájuk minta az egyetemes egyház számára. Szent Péter és Pál sírja Rómában található, itt haltak mártírhalált. A katakombákkal együtt ezek a szent helyek a folyamatos lelki inspiráció helyszínei.
Forrás: https://www.iubilaeum2025.va/en/giubileo-2025/segni-del-giubileo/porta-santa.html