Jelen fordítás a vaticannews.va oldalon megjelent angol nyelvű cikk alapján készült.
Pénteki szinódusi tájékoztató: Középpontban a migránsok, a nők és a szegények
Paolo Ruffini, a Szinódusi Közgyűlés Tájékoztatási Bizottságának elnöke második tájékoztatóján ismerteti a munkacsoportokban és a szabad felszólalásokban tárgyalt témákat, köztük a képzés, az Egyház mint család és a visszaélések kérdését.
Salvatore Cernuzio írása
A Szinóduson péntektől a kiemelt témák között szerepelt: "mindenki" képzése, kezdve a szeminaristákkal, majd a papok, laikusok és katekéták képzésével; az Egyház mint család, ahol mindenkinek helye van; az imádság; a nők, a laikusok, a felszentelt és nem felszentelt szolgálatok szerepe; az Eucharisztia és Isten Igéjének központi szerepe; és a szegények fontossága "mint az Egyház választási lehetősége". A migráció, a visszaélések, az üldöztetés és szenvedés körülményei között élő keresztények által megélt drámai helyzetek is fontos szerepet kaptak. Az ukránok háború alatti szenvedésének megható története után a résztvevők tapsviharral fejezték ki együttérzésüket.
Ezeket a részleteket Paolo Ruffini, a Kommunikációs Dikasztérium prefektusa, a Szinódusi Közgyűlés Tájékoztatási Bizottságának elnöke osztotta meg az újságírókkal a Szentszéki Sajtóirodában tartott napi tájékoztatóján.
A prefektus észrevételei a tegnap délután és ma délelőtt között zajló munkára vonatkoztak, amit a Szinódusi Közgyűlés 351 tagja végzett 35 kiscsoportra osztva.
Dr. Ruffini napi találkozóját az újságírókkal azzal kezdte, hogy biztosította őket: "Minden nap minden tőlünk telhetőt megteszünk azért, hogy mindent megosszunk Önökkel, amink van”.
18 jelentés és 22 egyéni hozzászólás
Tegnap délután - magyarázta Dr. Ruffini - az ülés a kis munkacsoportokban folytatódott, amelyek este "befejezték megbeszélésük első részét".
A ma délelőtti ülés viszont, amelyen Ferenc pápa is jelen volt, két fő mozzanatra oszlott: az elsőben 18 jelentés hangzott el a közgyűlés különböző csoportjainak úgynevezett "előadóitól"; a második részben pedig 22 egyéni hozzászólás hangzott el.
Ebben a szakaszban mindenkinek három perc jutott, "egy kicsit sűrítettebb volt, mint amilyenek majd a következő modulok lesznek, ahol az egyes felszólalások időtartama négy perc lesz". Minden negyedik hozzászólás után a csend és imádság szünete következett.
Egy könyv a Pápa hozzászólásaival
Délután a harmadik Általános Kongregációval folytatódott a munka.
Dr. Ruffini bejelentette, hogy ma délután minden résztvevő kap egy, a LEV által kiadott könyvet (olasz nyelven, de angol és spanyol fordítással), amely két megszólalást gyűjt össze: egyet Ferenc pápától és egyet az akkor még Bergoglio bíborostól a szentség és a korrupció témájában, egy még eddig kiadatlan előszóval.
Sheila Pires: a sokféleség és az együtt járás vágya
A különböző munkacsoportok a tervek szerint olyan légkörben találkoznak, amelyet Sheila Pires, a Tájékoztatási Bizottság titkára "nagyon szinodálisnak" nevezett: "Az emberek kezdik megismerni egymást... Ténylegesen együtt járunk". Mindenekelőtt az "öröm légköre"jellemző, bár természetesen “nem hiányzik a feszültség sem".
A dél-afrikai katolikus kommunikációban nagy tapasztalattal rendelkező mozambiki szóvívő szerint a legérdekesebb az, hogy az egyes csoportokban különböző kontinensekről érkező emberek találkoznak: "Az én csoportomban például vannak Ázsiából, Afrikából, Észak-Amerikából és Európából. Sokszínűség van, testvéri szellem és vágy arra, hogy együtt járjunk”.
Befogadás és baráti kötelékek
Dr. Ruffinihez hasonlóan Pires asszony is felsorolt néhány témát, amelyek az elmúlt két ülésszak során felmerültek, különösen is kiemelve a reflexiót az "Egyházról mint olyan családról, amely mindenkit befogad”.
“Ez" - mondta Ruffini - “volt az egyik visszatérő téma. Aztán az ökumenizmus és a vallásközi párbeszéd, valamint a fiatalok elismerése és a nők részvételének fontossága. Ehhez kapcsolódik, hogy ma reggel a gyűlést egy szerzetesnővér nyitotta meg: "Igyekszünk minél befogadóbbak lenni" - hangsúlyozta.
Minden ennek a "folyamatnak" a része, amelyben "a meghallgatásnak van prioritása", ahogy azt a pápa mondta a munka megnyitásakor. A meghallgatás, de a "meghallgatás tanulása" is a szinodalitásról szóló Szinódus ezen első napjainak vezérelve, melybe az imádság számára számos pillanat van beiktatva, szünetek, amelyek segítik a reflexiót és a megkülönböztetést.
És a "barátság kötelékeinek" erősítését is - kapcsolódott be Dr. Ruffini: "Barátságok születnek a munkacsoportokban. Azért találkoztunk, és annak szenteltük magunkat, hogy megpróbáljuk megérteni, mire van szüksége az Egyháznak". "Elhangzott, hogy bizonyára voltak és mindig vannak nehézségek, de sok akadály le fog dőlni, mert a szenvedő Krisztus teste lesz a viszonyítási pont” - tette hozzá.
Megvitatott témák
A kommunikációs prefektus még részletesebben kifejtette, hogy egy munkacsoportban "az egyházi struktúrák, mint például az egyházi törvénykönyv; a Kúria mérete; és ismét a képzés felülvizsgálata" témájára összpontosítottak. Fókuszban volt a kelet-nyugati kapcsolat témája is, idézve II. János Pált és történelmi mondatát arról, hogy az Egyháznak "két tüdővel" kell lélegeznie.
Ami a migráció jelenségét illeti, megismételték a migránsok kísérésének szükségességét és a püspök lelkipásztori szolgálatát, amely "alapvető ebben a kísérésben". Míg a nők szerepével kapcsolatban megismételték annak fontosságát, hogy előmozdítsák szerepüket az Egyházon belül és aktív részvételüket a különböző folyamatokban.
Ugyanez az aggodalom a fiatalokkal és a szegényekkel kapcsolatban is szóba került, akikkel kapcsolatban sürgették az egyfajta "lassúság" leküzdését.
"Az Egyház helyreállítása"
A különböző felszólalások között elhangzott egy idézet a San Damiano-i feszületről, amelynek egy másolata a VI. Pál terem átriumában is megtalálható.
“Felmerült az Egyház helyreállításának témája is. (...) Azok, akik szolgálatba állnak, állítják helyre az Egyházat, szolgálják a diagnózist és a prognózist, és tiszta szívvel olvassák az idők jeleit" - magyarázta Dr. Ruffini.
Szintén hangsúlyozták "annak fontosságát, hogy egyházként és hívőként levessük magunkról mindazt, ami nem hasonlít Krisztusra", és megszabaduljunk mindattól, ami "nem felel meg az evangéliumnak", és a "a kritikus pontok között" kiemelték a veszélyét “a hatalom felhalmozásának, ahelyett, hogy a szolgálat megélésének éreznék szükségét".
A Szinódus résztvevői egyetértettek abban és megerősítették, hogy "a szinodalitás az Egyház DNS-ének része", és az egész közgyűlés gondolatban "azok felé fordult, akik nem tudtak részt venni a Szinóduson, akár üldöztetés, akár a világ valamely súlyos válsága okán”.
Együttérzés Ukrajnával
A figyelem mindenekelőtt az Ukrajnában "szenvedő egyházra" irányult: "Ami elhangzott, tapsot váltott ki" - mondta Dr. Ruffini, és kifejtette, hogy így "közösségben érezhettük magunkat" a "háborúban álló néppel és az ukrán keresztényekkel", akik továbbra is szenvednek.
Más taps is volt, de más okokból, Letizia Salazar nővér kapta az egyiket, aki ma ünnepli születésnapját, és Charles Scicluna érsek a másikat, püspökké szentelésének évfordulója alkalmából. Gesztusok, amelyek hozzájárulnak a gyűlésen az “ismerős, családias" légkör megteremtéséhez.
Müller bíboros interjúja
A tájékoztató során több kérdés is elhangzott a prefektushoz, nem egy Gerhard Ludwig Müller bíborosnak, a Hittani Dikasztérium emeritus prefektusának a Szinódus munkájáról szóló előző napi amerikai televíziós műsorban való részvételével kapcsolatban.
Egyes újságírók szerint az interjú ütközött a pápa azon utasításával, amelyet a szinódus résztvevőinek adott azzal kapcsolatban, hogy ezekben a hetekben tartsanak “böjtöt a nyilvános beszédben". Néhányan azt is megkérdezték, hogy terveznek-e “büntetéseket" emiatt.
Dr. Ruffini viccelődve válaszolt: "Ki által, általam?", majd kifejtette, hogy "a csendben van megkülönböztetés. Nincs csendőr, aki megbüntet... Ez olyan testvérek gyűlése, akik egy időre időt adtak maguknak arra, hogy minden mást felfüggesszenek. Van egy személyes megkülönböztetés, amelyet a pápa kért a résztvevőktől és önöktől is, amikor elmagyarázzák, hogy mi miről beszélünk". És ez “a megkülönböztetés mindenkire magára van bízva".
A cikkhez Deborah Castellano Lubov járult hozzá.