Jelen szöveg a vaticannews.va angol nyelvű oldalán megjelent beszámoló alapján készült.
Ruffini a Szinódusról: Az Egyház szünetet tart, hogy mélyen meghallgassák egymást
Paolo Ruffini, a Szinódusi Közgyűlés Tájékoztatási Bizottságának elnöke tájékoztatót tart az újságírók számára, hogy elmagyarázza a munkacsoportok (Circuli Minores) módszertanát, és előrevetíti, hogy minden modul után sajtótájékoztatók lesznek a szinódusi résztvevők közreműködésével.
Salvatore Cernuzio és Deborah Castellano Lubov
A Szinódus 35 munkacsoportja, a "circuli minores" csütörtökön megkezdte munkáját - mondta Paolo Ruffini, a Kommunikációs Dikasztérium prefektusa, a Tájékoztatási Bizottság elnöke (e bizottság tagjait október 9-én választják majd meg). Ruffini a Szentszékhez akkreditált újságíróknak beszélt csütörtök délután a Vatikánban.
Elmondta, hogy a munkacsoportokban a résztvevőknek lehetőségük volt arra, hogy jobban megismerjék egymást: bemutatkoztak, megosztották egymással saját szinodális tapasztalataikat, és reflektáltak arra, ami a többiek reflexióiban megragadta őket. A tájékoztató során Dr. Ruffini ismertette a Szinódus módszerének különböző aspektusait is.
Ferenc pápa - emelte ki a prefektus - már szerdán, az első Általános gyűléshez intézett beszédében megadta a szinódusi munka e kezdeti szakaszának körvonalait, nevezetesen azzal, hogy prioritásként jelölte meg a meghallgatást, a beszédtől (különösen a nyilvános beszédtől) való "böjtölést", a kölcsönös ismerkedést, a megkülönböztetést és a titoktartást. És ily módon az egyetemes Katolikus Egyház a vatikáni gyűlés e négy hetében "szünetet" tart.
A csendes, tiszteletteljes meghallgatásnak ez az ideje, ahogyan azt a pápa kívánta, mondta Dr. Ruffini, "más frontokon is segíthet a világnak: a háborúval, a klímaválsággal kapcsolatban, hogy megálljunk, hogy meghallgassuk egymást".
A prefektus újra felidézte a pápa köszönetét azon számos újságíró felé, aki ebben a hónapban részt vesz majd a szinódusról történő tudósítás munkájában, valamint a pápa bátorítását, hogy ismerjék fel az elmélyült meghallgatás értékét.
Bibliai és evangéliumi gyökerű “csend"
A "hír" - mondta a prefektus - mindössze ez, nevezetesen az "idő felfüggesztése", a "csend", amely lehetővé teszi a meghallgatást és a megkülönböztetést, ahogyan azt a Bibliában és az Evangéliumban látjuk.
"Az a mód, ahogyan egy olyan nagy intézmény, mint az Egyház, megenged magának a hitben, a közösségben, az imádságban egy pillanatnyi csendet, az a hír" - mondta Dr. Ruffini a Szentszéki Sajtóirodában tartott tájékoztatón, a nemzetközi médiával tartott napi találkozók közül az elsőn.
Azt is elmondta az újságíróknak, hogy a Szinódus minden moduljának végén sajtótájékoztatókat tartanak majd a Szinódus résztvevőinek közreműködésével.
A munkacsoportok ("circuli minores") eljárása
Sheila Pires-szel, a Dél-afrikai Püspöki Konferencia Tájékoztatási és Kommunikációs Bizottságának titkárával együtt Dr. Ruffini bemutatta - egy PowerPoint prezentáció kíséretében - hogy technikai és módszertani szinten hogyan zajlott és hogyan fog zajlani a 35 munkacsoport munkája, miután azok összegyűlnek, ki-ki a maga nyelv alapján összeszervezett asztalánál.
Jelenleg az elmélkedés középpontjában az Instrumentum Laboris A szakasza áll, amely "a szinódusi Egyház jellemzőiről" és a "Lélekben való beszélgetésről" szól.
Ez a Szinódus korai szakaszát jelenti, így az ugyanebben a munkadokumentumban felsorolt és maga a pápa által is említett érzékenyebb kérdések még nem kerültek be a csoportok első napi megbeszéléseibe.
Az egyes résztvevőknek szánt négy percben a résztvevők először bemutatkoztak, majd megosztották, hogy saját Egyházuk milyet utat járt be a szinodális út első szakaszában (a konzultációs szakaszban): "hogyan indult, hogyan fejlődött, milyen nehézségekkel találkozott, milyen volt a kapcsolat a helyi egyház és az egyetemes egyház között”.
Ezután minden munkacsoport számára egy-egy “rapporteur”-t, egy előadót választottak, aki összegyűjtötte a különböző tapasztalatokat és eseteket, és miután ezt a csoporton belül megbeszélték, bemutatta azokat a közgyűlés előtt. Ez a többségi szavazással megválasztott személy elkészíti a jelentést,"beszámol az egyezésekről, eltérésekről, felmerült ötletekről" - mondta Dr. Ruffini.
Ezzel együtt "bárki felszólalhat az Általános Kongregáción, és elküldheti szövegét a Szinódusi Titkárságnak" - magyarázta a prefektus, hangsúlyozva, hogy "nagy a szabadság", hogy a légkör a "derűs megosztás" légköre, és hogy mindenki mély "lelki élmény" részese.
Hozzátette, hogy az élmény eddig mindenekelőtt a "közösség" élménye volt.
"Nem az a fontos, hogy ez vagy az a résztvevő mit mond, hanem az, hogy az Egyház a közösség szellemében mit dönt" - mondta. "Ez egy összetett folyamat, de biztosítja, hogy mindenkinek megjelenjen a saját szempontja”.
Annak szükségessége, hogy lépésről lépésre haladjunk
"Újságíróként normális dolog, hogy megpróbáljuk elképzelni, hogy mi lesz valaminek a vége: ez lehet focimeccs, vagy politikai választás" - mondta Dr. Ruffini. "De most nem lehet választ adni arra, hogy mi lesz a vége, mert tényleg csak az elején járunk még." Ahogy Ferenc pápa mindig is mondta, a Szinódus folyamat, méginkább folyamat ez, a szinodalitással foglalkozó Szinódus, amely 2024-ig tart.
"Próbáljunk meg lépésről lépésre haladni" - sürgette a Tájékoztatási Bizottság elnöke, igyekezve világossá tenni, hogy a maga a Szinódus módszertana az, ami lépésről lépésre történő haladást igényel.
"Ez nem egy tanácskozó szinódusi gyűlés. A közepén vagyunk, ezért nem kérhetik ezt a gyűlést arra, hogy előrevetítse a következő közgyűlés végét”.
A zárójelentés jellege
Az október végén megfogalmazandó zárójelentés - folytatta - "konvergenciákat és divergenciákat" fog tartalmazni, de még mindig nem egy megérkezési pontot jelent majd, hanem "egy utat, amelyen haladunk".
"Ezért ez inkább egy instrumentum laboris, egy munkadokumentum lesz, és nem olyan, mint a korábbi Szinódusok záródokumentumai" - hangsúlyozta Dr. Ruffini.
A Szinódus tehát "egy testület" - hangsúlyozta Dr. Ruffini -, amelyből senki sincs kizárva.
"A munkacsoportok minden egyes tag aktív részvételével közösségi megkülönböztetést folytatnak, hogy aztán a tárgyalt kérdésekkel kapcsolatban az egész közgyűlésnek felajánlhassák a konvergencia- és divergenciapontokat, a felmerült feszültségeket és a nyitva maradt kérdéseket, a felismeréseket és javaslatokat a konkrét lépésekre vonatkozóan" - magyarázta.
"Az itt lévő résztvevők azért vannak itt, hogy ezt tegyék. Vagy hiszünk ebben, vagy semmire sem értékeljük ezt a gyűlést. Nem vitatjuk meg minden egyes résztvevő véleményét. Ez nem” igen vagy nem”, hanem ez az egész Egyház, amint meghallgat és megkülönböztet".