Jelen írás a vaticannews.va oldalon megjelent angol nyelvű összefoglaló fordítása
Szinódusi tájékoztató: A testvériségre való törekvés, nem pedig a háború az egyetlen megoldás a konfliktusra
A csütörtöki Szinódusi tájékoztatón több résztvevő is megosztotta gondolatait a közgyűlésen megvitatott témákról, amelyek között szerepel egy ima a Közel-Keleten kialakult súlyos helyzetért
Paolo Ondarza írása
A Közel-Kelet, Ukrajna, Irak, Afrika: az imádság a békéért egyesíti az Egyházat az egész világon.
Ez az üzenete a szinodalitásról szóló Szinódusnak a Szentszéki Sajtóiroda tájékoztatója szerint. A csütörtök délután felszólalók kifejezték, hogy sürgető szükség van arra, hogy együtt járjunk a vallásközi és kultúrák közötti párbeszédben.
A békéért való imádság ereje
A jelenlévő újságírók meghallgatták többek között Margaret Karramnak, a Fokoláre Mozgalom elnökének tanúságtételét, aki izraeli és palesztin származású arab katolikus.
Az újságíróknak elmondta, hogy csütörtök reggel a Szinóduson a könyörgés "nagyon megrázó pillanat" volt számára, mert "amióta kitört a háború, megszakad a szívem, és azon gondolkodtam, hogy mit keresek itt, a Szinóduson. Nagyon mély pillanat volt, amikor mindenkivel együtt imádkoztam".
Margaret Karram szerint sok erőfeszítésre van szükség a békéért, de "az ima ereje döntő fontosságú".
"Ez a tapasztalat megtanít arra, hogy mit jelent együtt járni, párbeszédet folytatni, hagyni, hogy mások kihívást jelentsenek számunkra, és a szinodalitás nem csak egy módszer, hanem annak az Egyház életmódjává kell válnia: tisztelettel meghallgatni a másikat, túl a különböző véleményeken" - mondta.
Imádságban az egész világgal
A Fokoláre Mozgalom elnöke ezután a vallásközi ima számos kezdeményezését említette, amelyeket az elmúlt napokban indítottak el, többek között digitális platformokon, hogy minél több hívőt vonjanak be a világ minden tájáról.
"Tegnap Ukrajnával is volt kapcsolat. Megállapodtunk abban, hogy egy időben találkozunk, hogy együtt imádkozzunk az “Élő béke” kezdeményezésen keresztül, és a szolidaritás konkrét gesztusait is kértük más vallású testvéreink iránt, a világ vezetőihez intézendő békefelhívás aláírásának vállalásával együtt." - mondta.
Jóság, amely nem csap zajt
A jócselekedetek nem csapnak zajt, az emberek csak a gyűlöletről beszélnek, de Margaret Karram szívesen beszélt arról, hogy Izraelben sokan vannak azon, hogy hidakat építsenek a Gázában élőkkel.
"Van egy zsidó barátom - vallotta be -, aki úgy döntött, hogy a muszlimokkal egy időben imádkozik, hogy egyesüljön velük az imában".
A Fokoláre Mozgalom elnöke a sajtó kérdései nyomán a nemzetközi közösség összehangolt fellépésére szólított fel, hogy a tárgyalások újraindulhassanak, és érzékelhetővé váljon, hogy mennyire sürgős, hogy a konfliktus megoldódjon.
"Még mindig túl nagy a csend. Az én hangom önmagában nem fog gyümölcsöt hozni; mindenki elkötelezettségére szükség van ahhoz, hogy előmozdítsuk az emberi jogok tiszteletben tartását és a népek közötti megbékélést."
Afrika és a szinodalitás
"A szinodalitás az afrikai kultúra részét képezi, mert mi mindig családként, együtt csináljuk a dolgokat" - mondta Andrew Nkea Fuanya, a kameruni Bamenda érseke, aki egyben az ország püspöki konferenciájának elnöke is.
"Úgy gondolom, hogy ez a Szinódus nagyon nagy vigasz Afrikának" - mondta. "Mert az afrikai problémáinkkal néha elszigeteltnek és elhagyatottnak érezzük magunkat. De a Szinódusra eljőve összekapcsolódunk az egyetemes Egyház többi részével, leülünk és együtt imádkozzunk az Afrikában zajló problémák megoldásáért, különösen a háború sújtotta országokért".
És hozzátette: "Úgy gondolom, hogy ez egy nagyon csodálatos lehetőség Afrika számára, hogy a Szinóduson belül is letegye a saját névjegyét". A háborúval kapcsolatban az érsek meggyőződéssel jelentette ki: "A háború soha nem lehet megoldás".
Az evangélium, amely egyesíti a különböző nyelveket
Caroline Jarjis nővér, a bagdadi egészségügyi központ orvosa és a Jézus Szentséges Szíve Leányai Kongregáció tagja szintén megtapasztalta, hogy a Szinódus egy család.
Ma reggel a közgyűlés többi résztvevőjével együtt saját nyelvén, arabul olvasta fel az evangéliumot, és megdöbbentette, hogy szavait mindenki megértette.
"Isten jelen van abban a munkában, amit a Szinóduson végzünk. Ő választott ki és készített fel minket, mielőtt Rómába jöttünk" - mondta. "Együtt átéljük az első keresztények tapasztalatát, akik mindent megosztottak egymással”.
Az iraki mártírok tanúságtétele
Caroline nővér tekintete reményt közvetít, bár nem rejti véka alá a hazájában húsz éve tartó szenvedés nyomait.
"Egy háború sújtotta országból jöttem, ahol a keresztények kisebbségben vannak, de Egyházunk gazdagságát a vértanúk jelenléte adja. Az ő vérük" - mondta az újságíróknak - “ösztönöz minket arra, hogy folytassuk, és én még nagyobb erővel fogok innen hazatérni, mely erő az egyetemes Egyház közösségének e tapasztalatából ered".
Újságírói kérdésekre válaszolva az iraki apáca kifejezte teljes támogatását Louis Raphael Sako bíboros azon döntése iránt, hogy visszavonul a bagdadi pátriárka székhelyéről, miután Rashid elnök úgy döntött, hogy visszavonja a káldeus Egyház számára kiadott rendeletet, amely a bíborost az ottani keresztény közösség vezetőjeként ismerte el, aki az Egyházi vagyonért is felelt.
"Helyes, hogy keresztényként méltósággal éljünk a mártíromság földjén: nem vagyunk másodrendű állampolgárok" - mondta.
Zarándoklat a katakombákba
Csütörtök délután a Szinódus résztvevőit zarándoklatra hívták a Szent Sebestyén katakombákba, amelyek arról ismertek, hogy ideiglenesen Szent Péter és Pál ereklyéit őrzik, valamint Szent Kallistus és Szent Domitilla katakombáiba.
Pénteken délelőtt a Szent Péter-bazilikában a Szentszék oltáránál tartott szentmisét követően, amelyen Ambongo Besungu bíboros elnököl, a 8. Általános Kongregációra kerül sor. A Kongregáció az Instrumentum laboris harmadik moduljával foglalkozik majd, melynek témája: "Társfelelősség a misszióban: Hogyan oszthatjuk meg jobban az ajándékokat és a feladatokat az evangélium szolgálatában?" címmel.
Korábban, a szerda délutáni hetedik kongregációval és csütörtök délelőtti hatodik kiscsoportos munkával, valamint a jelentések átadásával a Szinódus Főtitkárságának, a második modullal kapcsolatos, a “Közösség” témájának szentelt munka befejeződött.
A hetedik Általános Kongregáció témái
Szerdán 343 tag volt jelen a teremben, 36-an szólaltak fel. A témák között szerepelt a vallások és kultúrák közötti párbeszéd; a gyarmatosítás hatása az őslakos közösségekre; a kiengesztelődés szentségének fontossága, amely lehetővé teszi, hogy elfogadjanak minket, ha a bűnök bocsánatát kérjük; valamint a fiatalok meghallgatása és bevonása a Jézussal való találkozás iránti szomjúságukba.
E tekintetben a tájékoztató során Nkea Fuanya érsek megosztotta egyházmegyéjének tapasztalatait, ahol ebben az Eucharisztiának szentelt évben minden plébánia egy kápolnát készít elő folyamatos szentségimádásra.
A szinódus munkájának középpontjában állt továbbá Kalkuttai Teréz anya alakja és gondoskodása a betegekről; annak sürgető szüksége, hogy a katolikus vezetők elköteleződjenek a béke előmozdítása mellett; a perifériákon élő, marginalizált nők drámája; valamint a befogadás és a meghallgatás szükségessége az Egyház életében.
A Szinódus és Mária
Végül a Tájékoztatási Bizottság elnöke, Dr. Paolo Ruffini, aki egyben a Kommunikációs Dikasztérium prefektusa is, emlékeztetett arra, hogy csütörtökön az Aparecidai és a Pilari Szűzanya ünnepe van.
"Ma délelőtt” - mondta - “nagy hangsúlyt kapott, hogy a szinodális Egyháznak Máriára kel hasonlítania. Mária anya, laikus, prófécia, párbeszéd, karizma, szentség, ő a megélt evangélium".