A Szentatya beszédében arra hív, hogy a Szinóduson elengedve a magunk megszokott látásmódját, tekintetünket hangoljuk össze Jézus tekintetével.
„Kedves bíborostestvérek, püspöktestvérek, nővérek és testvérek, a szinódus közgyűlésének megnyitóján vagyunk. Nem a világinál leragadó tekintetre van szükségünk, melyet emberi stratégiák, politikai számítások vagy ideológiai csatározások jellemeznek – hogy a szinódus engedélyt ad-e erre vagy arra, kinyitja-e ezt vagy azt az ajtót – ilyenre nincs szükségünk. Nem azért vagyunk itt, hogy parlamenti ülést tartsunk vagy reformtervet dolgozzunk ki. A szinódus, kedves testvéreim és nővéreim, nem parlament! Nem! A főszereplő a Szentlélek.”
Ferenc pápa szerint Jézus tekintete áldó és befogadó tekintet, és ez meghatározza azt a szemléletet, amelyben Egyházának és a mostani Szinódusnak is működnie kell.
„Az Úrnak ez az áldó tekintete bennünket is arra hív, hogy olyan Egyház legyünk, amely vidám lélekkel szemléli Isten cselekvését és vizsgálja a jelent; és amely korunk olykor felkorbácsolt hullámai közepette nem veszíti el bátorságát, nem keres ideológiai kiskapukat, nem barikádozza el magát megszerzett meggyőződései mögé, nem enged a kényelmes megoldásoknak, nem engedi, hogy a világ diktálja, mikor és mit tegyen.”
„Jézusnak ez a befogadó tekintete minket is arra hív, hogy vendégszerető, ne pedig zárt ajtós Egyház legyünk.
A mai bonyolult korban új kulturális és lelkipásztori kihívások jelentkeznek, melyek szívélyes és kedves belső hozzáállást igényelnek, hogy félelem nélkül tudjunk szembenézni velük.”
„Jézus áldó és befogadó tekintete megakadályozza, hogy veszélyes kísértésekbe essünk: hogy merev Egyház – vámház – legyünk, mely a világ ellen fegyverkezik és hátrafelé tekintget; hogy langyos Egyház legyünk, mely megadja magát a világ divatjainak; hogy fáradt, önmagába zárkózó Egyház legyünk.”