2024. október 2-27 között kerül sor a XVI. Püspöki Szinódus Rendes Közgyűlésének Második Ülésszakára
A Szinódus Főtitkársága február 17-én adta hírül, hogy a Szentatya kijelölte a Püspöki Szinódus második ülésszakának idejét. Az ülésszak 2024. október 2-án, szerdán kezdődik és október 27-én, vasárnap zárul majd.
Az ülésszakot szeptember 30-tól október 1-ig lelkigyakorlat előzi meg, amelyre szeptember 29-én érkeznek meg a résztvevők.
Ugyanezen a napon közzétették a Szentatya személyes rendelkezését (kirográf) a Római Kúria és a Szinódus Főtitkársága közötti együttműködésről, melynek teljes szövege, nem hivatalos magyar fordításban, az alábbiakban olvasható:
A Szentatya kirográfja a Római Kúria dikasztériumai és a Szinódus Főtitkársága közötti együttműködésről, 2024.02.17.
[B0157]
Annak a megújulásnak az útján, amelyre Krisztus „szeretetmissziója” (Praedicate Evangelium [PE], 2) szerint vállalkozik, az Egyház kinyilvánítja önmagáról, hogy „Krisztusban mintegy szentsége, azaz jele és eszköze az Istennel való bensőséges egyesülésnek és az egész emberi nem egységének” (Lumen gentium [LG], 1). A világ számára a különböző kultúrákban nagyobb tisztasággal és hitelességgel nyilvánul meg egyetlen Test gyanánt a missziós közösség misztériumaként (vö. LG 7), amely a minden nemzethez szóló evangélium hirdetése során osztozik az őt megújító és vezető Krisztus Lelkében (vö. LG 17).
Ennek fényében hangsúlyoztam a Római Kúriáról szóló Praedicate Evangelium kezdetű apostoli konstitúcióban, hogy „a közösségnek ez a megélése adja az Egyháznak a szinodalitás arcát” (PE 4). Különösen a kölcsönös meghallgatás és a kölcsönösségnek az a dinamikája, amellyel Isten népe küldetésének szolgálatában áll, teszi alkalmassá a Római Kúriát arra a munkára, amellyel Róma püspökének, az egyes püspököknek és a püspöki kollégiumnak a szolgálatát segíti. Az általa végzett lelkipásztori kompetenciák céljukat és hatékonyságukat a püspöki kollegialitás és az egyházi közösség szolgálatában találják meg, Róma püspökével egységben és az Ő vezetése alatt (vö. PE, 8-9).
A Szinódus Főtitkárságának feladata ebben a kontextusban helyezkedik el (vö. Episcopalis communio [EC], 9). Közvetlenül Róma püspökének mint az egyetemes Egyház Pásztorának alárendelve, ugyanakkor a Római Kúriától elkülönülve, [a Szinódus Főtitkársága] mint egy „állandó intézmény, amely a Püspöki Szinódus szolgálatában áll" (EC, 22. cikk 1. bek.) támogatja és kíséri az időről időre kialakított szinódusi folyamatot (vö. EK, 23. cikk 1. bek.). Ily módon különösen elősegíti a püspökök és az általuk elnökölt részegyházak kölcsönös, egymás közötti és a Róma püspökével közösségben lévő kapcsolatainak szinodális lelkületben történő előmozdítását az egy és katolikus egyházban (vö. LG, 23. bek.).
Ezért úgy rendelkezem, hogy a Praedicate evangelium 33. cikkében foglaltak alapján a Római Kúria dikasztériumai működjenek együtt, „mindegyik a maga sajátos hatáskörének megfelelően, a Szinódus Főtitkárságának munkájában” olyan munkacsoportok felállításával, amelyek a szinodális módszer alkalmazásával kezdeményezik a Püspöki Szinódus XVI. Rendes Közgyűlésének Első Ülésszakán felmerült egyes témák mélyreható tanulmányozását. Ezeket a munkacsoportokat a Római Kúria illetékes dikasztériumai és a koordinációval megbízott Szinódusi Főtitkárság közös megegyezésével kell létrehozni.
A Vatikánból, 2024. február 16-án
Ferenc