Jelen híradás a vaticannews.va oldalon 2023. december 12-én megjelent írás fordítása.
Grech és Hollerich bíborosok levelükben, amit a világ püspökeinek írnak, a szinodalitás témájában szervezett Püspöki Szinódus jövő évi második és egyben utolsó ülésszakára tekintve ismertetik, hogy melyek lesznek a következő lépések.
Vatikáni Hírek
A szinodalitásról szóló Szinódus munkája a 2024 októberére kitűzött záró ülésszakra való tekintettel folytatódik, és a helyi egyházakat most arra hívják, hogy reflektáljanak a 2023 októberében közzétett összefoglaló jelentésre, segítsék elő a további konzultációt és készítsék elő azt az anyagot, amellyel a jövő évi közgyűléshez hozzájárulnak.
A világ püspökei most kaptak kézhez egy dokumentumot, melyben a Szinódus Főtitkárságának útmutatóját, Mario Grech bíboros (főtitkár) és Jean-Claude Hollerich bíboros (főkapcsolattartó) levele kíséri.
A négyoldalas szöveg mindenekelőtt annak a tapasztalatnak a fontosságát hangsúlyozza, amelyet azok éltek meg, akik ez év októberében részt vettek a Szinódus első ülésszakán. A szerzők emlékeztetnek arra, hogy a résztvevők „beszámolója elidegeníthetetlen részét képezi annak az ajándéknak, amelyet kaptunk, és olyan tapasztalat gazdagságát közvetíti, amelyet semmilyen szöveg nem tud tömöríteni”.
A szinódusi folyamat tehát bizonyos irányvonalak mentén fog folytatódni, szem előtt tartva azt, amit Ferenc pápa mondott, amikor jóváhagyta őket, hogy „a szinódus a szinodalitásról szól, és nem erről vagy arról a témáról”, és hogy „az a fontos, ahogyan a reflexió történik, vagyis hogy szinodális módon történik”.
A megvitatandó témák
Ami az eddig felmerült konkrét témákat illeti, a dokumentum kifejti, hogy néhányat az egyetemes egyház szintjén és a Római Kúria dikasztériumaival együttműködve kell megfontolni.
Ezek közé tartoznak például olyan előzetes tanulmányok, melyek témái: a latin rítusú egyházi törvénykönyv (CIC) és a keleti rítusú egyházi törvénykönyv (CCEO) aktualizálása; a felszentelt szolgálattevők képzéséről szóló Ratio Fundamentalis; a „Mutuae Relationes” dokumentum a püspökök és hívek kölcsönös kapcsolatáról az egyházban; vagy a diakonátusra és különösen a nők diakonátusba való belépésére vonatkozó teológiai és lelkipásztori kutatások elmélyítése.
E témák listáját a szinódusi közgyűlés gyümölcseként fogják a pápa számára átadni. Minden kontinensről szakértői csoportokat kérnek fel, valamint a Római Kúria illetékes dikasztériumait is felkérik, hogy a Szinódus Főtitkársága koordinálásával, „szinodális módon” dolgozzanak a pápa által megjelölt témákon. Azt, hogy hol tart ez a munka, a Szinóduson fogják majd ismertetni.
A központi kérdés: hogyan válhatunk missziós, szinodális Egyházzá?
A következő hónapban a megbeszélések arra az alapvető kérdésre fognak összpontosítani, hogy miként lehetünk egy missziós, szinodális Egyház? A cél az, hogy meghatározzuk a követendő utakat és eszközöket, melyekkel „erősítjük minden megkeresztelt személy és minden egyház egyedi hozzájárulását ahhoz az egy küldetéshez, hogy a feltámadt Urat és az ő evangéliumát hirdessük a mai világban”.
Amint a dokumentum világossá teszi, a folyamatnak ezért nem szabad arra korlátozódnia, hogy „olyan technikai vagy eljárásokra vonatkozó fejlesztésekhez készítsen tervet, melyek célja, hogy az egyház struktúráit hatékonyabbá tegyék”, hanem inkább „egyfajta elmélkedésnek kell lennie a missziós elkötelezettség konkrét formáiról, amelyre meghívást kaptunk, és amely kifejezi azt az egység és a sokféleség közötti dinamizmust, amely egy szinodális egyháznak sajátja”.
Ezzel kapcsolatban a szöveg idézi Ferenc pápa „Evangelii Gaudium” (Az evangélium öröme) című apostoli buzdításának, pápasága irányadó dokumentumának 27. pontját, amely így szól: „Olyan missziós választásról álmodom, amely képes átformálni mindent, hogy a szokások, stílusok, időbeosztások, nyelvezetek és minden egyházi struktúra inkább a mai világ evangelizálására alkalmas csatornává váljon, mintsem az önfenntartás eszköze legyen. A struktúrák megújítását, melyet a lelkipásztori megtérés követel, csak ilyen értelemben lehet venni: úgy kell eljárni, hogy ezek a struktúrák mindinkább missziós jellegűvé váljanak.”
Két szint
Az újonnan kiadott útmutató szerint ezt az irányadó kérdést két szinten kell megválaszolni, „mindig az összefoglaló jelentés egészét tekintve igazodási pontként”.
Helyi szinten a kérdések a következők lesznek: hogyan erősíthetik az egyházak a sokszínű „társfelelősséget” Isten népe minden tagjának missziójában; hogyan tehetik lehetővé a misszióval kapcsolatos struktúrák, megkülönböztetési folyamatok és döntéshozatali folyamatok a társfelelősség kialakítását és előmozdítását; milyen szolgálatokat és részvételi testületeket lehet megújítani vagy létrehozni annak érdekében, hogy ez a társfelelősség jobban kifejezésre jusson?
Ami a második szintet illeti, amely az egyházak és Róma püspöke közötti kapcsolatokra vonatkozik, itt az lesz a feladat, hogy megtaláljuk „a dinamikus egyensúlyt az egyház mint egész és annak helyi gyökerei között”.
Mindezt szem előtt tartva, a Szinódusi Főtitkárság arra hívja az egyes helyi egyházakat, hogy folytassanak további konzultációt.
Nem a semmiből indulunk
A dokumentum szerint azonban ezt a munkát nem kell teljesen elölről kezdeni, ezért nem fogjuk megismételni a 2021-2023-as első szakasz során folytatott meghallgatást és konzultációt.
Ebben az új szakaszban az egyházmegyei szintű képviselőtestületek és a már létrehozott szinódusi csoport mellett fontos lesz olyan emberek és csoportok bevonása, akik különböző tapasztalatokat, készségeket, karizmákat, szolgálatokat fejeznek ki Isten népén belül, és akiknek a nézőpontja különösen segít abban, hogy a „hogyan” kérdésére összpontosítsunk. Ezek közé tartoznak a teológusok és kánonjogászok, valamint a helyi tudományos intézmények.
A hozzájárulásokat 2024. május 15-ig kell benyújtani
Az egyházmegyék vagy eparchiák hozzászólásainak összegyűjtése után a püspöki konferenciáknak és a keleti egyházak megfelelő szerveinek lesz a feladata egy legfeljebb 8 oldalas összefoglaló elkészítése, amelyet 2024. május 15-ig kell elküldeni a Szinódus Főtitkárságának.
Az így összegyűjtött anyag alapján készül majd el az Instrumentum laboris, a következő szinódusi ülésszak munkadokumentuma.
Életben tartani a szinodális dinamizmust
A helyi egyházakat arra is felkérik, hogy nézzék át a teljes összefoglaló jelentést, és gyűjtsék össze a sajátos helyzetüket tükröző konkrét kéréseket. Ez lehetővé teszi számukra, hogy előmozdítsák a legmegfelelőbb kezdeményezéseket Isten egész népének bevonása érdekében (például képzési tevékenységek, elmélyült teológiai tanulmányok, szinodális stílusú ünnepek, alulról jövő konzultációk, a kisebbségek, a szegénységben és periférián élő csoportok meghallgatása, a vitás kérdések tere stb.)
Minden helyi egyház, amely ezt kívánja, rövid beszámolót küldhet az elvégzett munkáról és a megélt tapasztalatokról (maximum két oldal) az illetékes püspöki konferenciának, megosztva minden olyan jó gyakorlatot, amelyet fontosnak tart a missziós szinodális dinamizmus növekedése szempontjából.
Végül a dokumentum felkéri a püspöki konferenciákat, hogy kísérjék ezt a folyamatot, vállalják az irányadó kérdés mélyreható tanulmányozását, és készítsenek összefoglalót a beérkezett hozzászólásokról, és azt 2024. május 15-ig ismét küldjék el a Szinódus Főtitkárságának.
Ami a szinodális dinamizmus életben tartása iránti elkötelezettséget illeti, a Püspöki Konferenciákat felkérik, hogy továbbra is ösztönözzék az egyház szinodális és missziós dimenzióját előmozdító kezdeményezéseket, gyűjtsék össze az egyházmegyék és eparchiák által benyújtott tanúságtételeket és jó gyakorlatokat, és ugyanezen határidőig küldjék el mindezt a Szinódus Főtitkárságának.