Merab Abramishvili grúz festő (1956-2006) karácsonyi – a keleti egyházakban megszokottan inkább vízkereszti – kompozíciójában balról három alakot látunk közeledni, akiket könnyen azonosíthatunk a bölcsekkel. Fejükön homlokpánt, kezükben ajándékos szelence. Figuráik ugyan alig kivehetőek, mégis, adnak valami támaszt a szemnek, értelmezhető, definiálható formák. Kicsiny, finom lábaik-kezeik, tiszteletreméltó alakjuk az ikonok világából való, de merevség nélküli.
Mennyire más a jobboldal, ami felé közelítenek! Kevéssé kivehető: amit érzékelünk, egy szabálytalan, kör jellegű mandorla, amelyet fent szárnyas angyal-alakok szegélyeznek. A kör belseje felé pillantva alig valamit értünk. Csupán jelzéseket veszünk észre: ezek színfoltok, apró elemek, kevéske valami, amit biztonsággal felismerünk. Mintha egy nagy asszony-alak ülne egy trónon, felemelt, imádkozó kezekkel, kékes öltözetben. Egyedül az ő glóriája kidolgozott, a képmezőben csak ez sértetlen. Mellette egyik oldalon egy kisebb, férfinak tűnő alak kuporog, zöldes köntösben, sárgás glóriája elmosódó. Az Asszony másik oldalán alig észrevehetően, szinte a háttérbe olvadva egy picike pólyásbaba látszik, jobban csak a fölé hajló állatok fejének-nyakának ívét vehetjük ki.
A kép forrásai a katakombák festményei s a koraközépkori grúz freskók világa: az évszázadoktól megkoptatott, nehezen kivehető finoman megrajzolt jelenet, amely csak átsejlik a sebzett vakolaton.
Az üzenet, amit közvetít, gyengéd: érzékenységet, figyelmet kér, különben nem is nyílik meg előttünk. Ahogy a háromkirályok is lassan közelednek, s titokba borulva, elfedve látják a megtestesülés misztériumát, úgy számunkra sem tárul fel. Erőlködésre, akaratra nem nyílik a zár. Jézus olyan kicsi, olyan kiszolgáltatott, alig tűnik fel. Annál erőteljesebb az Anya, Mária alakja, sértelenségében, imádságában, méltóságában. S József mellette a tűnődő, alázatos szemlélő, aki föltekint, s érteni szeretne. S már érkeznek a bölcsek, maguk előtt tartva az ajándékokat: bárkit találnak, bárhogy, Annak hozzák, Aki most megszületett.
Tornay Krisztina M. Petra SSND